Tytuł:Facts Concerning the Late Arthur Jermyn and His Family

Data powstania: jesień 1920

Data i miejsce pierwszej publikacji: marzec 1921, „The Wolverine”, nr 9

Amerykańskie oraz angielskie wydania książkowe:

Jako:

Arthur Jermyn

Facts Concerning the Late Arthur Jermyn and His Family

White Ape

Polskie wydania:

Jako Arthur Jermyn:

Jako Ustalenia w sprawie zmarłego Arthura Jermyna i jego rodu:

Uwagi:

Kolejna opowieść z rodzinną tajemnicą jako elementem przewodnim. To, co odkryje Arthur Jermyn w związku z historią swojej rodziny, doprowadzi go do samobójstwa. Tajemnica sięga mrocznej przeszłości i wypraw, jakie jego przodek, sir Wade Jermyn, podejmował do nieznanego Kongo.

Pompatyczny pierwszy akapit opowiadania przypomina sławne otwarcie Zewu Cthulhu. Ustalenia… to pierwsza opowieść HPL-a o hybrydyzacji ludzi. Wspomina się w niej również możliwość haniebnego pochodzenia człowieczej rasy (motyw pojawi się również m.in. w powieści W górach szaleństwa) – element dla Lovecrafta-rasisty stanowiący krańcową grozę.

Opowiadanie zostało napisane z myślą o publikacji w odcinkach. Należało do grupy pierwszych pięciu tekstów HPL-a podesłanych do „Weird Tales”. Sam autor o powstaniu utworu pisał tak:

Geneza [Arthura Jermyna] jest raczej niezwykła – a do tego jej otoczka w znacznym stopniu nie ma tej atmosfery co opowieść. Pewna osoba od dawna usilnie mnie namawiała, abym przeczytał pewne prace współczesnych obrazoburców – tych młodych osobników, którzy przenikają powierzchowność i ujawniają ukryte, niegodziwe motywy i tajemnicze zmazy ludzkości – i tak się składa, że niemal zasnąłem nad banalnymi, ukradkowymi plotami Miasteczka Winesburg Andersona. Przenajświętszy Sherwood, jak wiesz, odsłonił mroczne terytoria, na których istnieje wiele wymazanych z mapy wiosek, mnie zaś przyszło na myśl, że ja, w moim bardziej fantastycznym środowisku literackim, być może mógłbym obmyślić pewien sekret kryjący się za pochodzeniem człowieka, przy którym najgorsze rewelacje Andersona byłyby zaledwie jak coroczne sprawozdania ze szkółki niedzielnej. Stąd Arthur Jermyn. 

    Joshi wskazuje, że Lovecraft mniej więcej w czasie napisania tego opowiadania zdał sobie sprawę z faktu, że przez literaturę można wyrazić krytykę społeczną i inne poglądy.