Konferencja „Mitologie Cthulhu”

26 kwietnia 2011 | Cthulhu tygodnia, Konferencja, Mitologia Cthulhu | 0 comments | Autor:

Wklejamy poniżej treść ze strony Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Placówka ta organizuje coś bardzo ciekawego i rzadkiego zarazem – akademicką dysputę na temat światów wykreowanych przez H. P. Lovecrafta. Zapraszamy gorąco, bo czasu do zgłoszeń już niewiele!

Koło Naukowe Studentów Religioznawstwa UJ serdecznie zaprasza do aplikowania na: Ogólnopolską Konferencję Religioznawczą „Mitologie Cthulhu”.

Konferencja ma charakter specjalistyczny. Interesuje nas spojrzenie na twórczość H.P. Lovecrafta z perspektywy specyficznie religioznawczej, kulturoznawczej i antropologicznej. Szukamy analiz osadzonych w optyce teorii mitu i rytuału, oraz wnikliwych analiz symboliki. Na konferencji chętnie widzielibyśmy referaty wpisujące się w krąg poniżej sugerowanych zagadnień:

– magia a nauka u H.P. Lovecrafta (nauka jako magia, postać badacza, mit archeologii, rola rytuału, filozofia wątpienia, sceptycyzm i wiara)

– wpływ religii na twórczość H.P. Lovecrafta – apokaliptyka Cthulhu (rola człowieka i ludzkości, nihilizm, determinizm, wizje świata, świat jako iluzja, dyskurs obcości)

– mit kosmogoniczny (rola zatopionych miast, symbolika akwatyczna, filozofia przyrody)

– inicjacyjna symbolika grobu i wskrzeszenia-problematyka snów i wizji (rola podświadomości, doświadczenie numinotyczne, hierofanie, czystość

– nieczystość, postać szaleńca, choroby psychiczne)

– symbolika i atrybuty Wielkich Przedwiecznych (wpływ mitologii klasycznych na postacie bóstw, aspekt genderowy, ewolucja bóstw w nawiązaniach do twórczości H.P. Lovecrafta)

– obiekty sakralne (fetysze, talizmany)

– rola języka, obcość w języku (Necronomicon, księgi święte i magiczne, zaklęcia i rytuały)

– potworność i deformacja a uprzedzenia rasowe H.P. Lovecrafta,

– mit osoby H.P. Lovecrafta (Lovecraft jako postać, mit Arkham)

– Cthulhu a popkultura (gry wideo, RPG, filmy, komiksy, multimedia)

– nowoczesna recepcja mitów i wpływ mitologii Chtulhu na ezoterykę współczesną (New Age, tajne kulty, teorie spiskowe)

Konferencja odbędzie się dnia 20 maja w salach Instytutu Religioznawstwa UJ (ul. Grodzka 52, Kraków). Abstrakty zawierające propozycję referatu w formie załącznika nie przekraczającego jednej strony, koniecznie zawierającego dane i kontakt zwrotny do autora, proszę nadsyłać na adres:  mitologiecthulhu@gmail.comTen adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć  do 1 maja 2011.

Informację o zakwalifikowanych referatach podamy do dnia 7 maja. Planowana jest publikacja pokonferencyjna, dlatego prosimy o zgłaszanie się osób, które są skłonne nie tylko wygłosić referat, ale także napisać artykuł na wybrany przez siebie temat. Udział w konferencji jest bezpłatny. Opiekunem konferencji jest dr Piotr Czarnecki z Instytutu Religioznawstwa UJ.