75. rocznica śmierci HPL-a

15 marca 2012 | Coś na progu - czasopismo, Konferencja, Prasa, Wydawnictwo Dobre Historie | 0 comments | Autor:

Wszak nie odszedłeś,
Nie obróciłeś się zgoła w sen i pył:
Bowiem choć
Samotnego na zachodzie wzgórza Averoigne
Nie nawiedziłeś nigdy swym ciałem,
Spotkałem twe mądre, żywe, czujące widmo,
Obecność, co nie mija, łaskawą, dostojną.
Bardziej świetliste dla ciebie łąki wiosenne
Mroczniejszy głaz druida zaklęty,
Twą sztukę chować będą pamięci odmęty
I pokazywać niby w lustrze czarownika;
A na kartach duszy runy twe trwać będą, niezmienne.

Clark Asthon Smith, Do Howarda Philipsa Lovecrafta (cyt. za: S. T. Joshi, H. P. Lovecraft: Biografia, s. 1062-1063; przeł. Mateusz Kopacz, przekład poprawiony)

Dokładnie 75 lat i kilka godzin dzieli nas od ostatniego oddechu, jaki wydał H. P. Lovecraft, jeden z najwybitniejszych pisarzy horroru i science-fiction, a także jeden z największych epistolografów. Mimo to człowiek ten wciąż żyje w twórczości, która zmieniła świat popkultury, a także wniosła wielki wkład w literaturę poważną. Już teraz mamy informacje, że rok ten zostanie należycie uczczony poprzez liczne Lovecraftowskie publikacje, o czym wspominaliśmy w innym wpisie. Kilka terminów spośród tam podanych uległo aktualizacji, o czym informujemy poniżej. Poza tym warto się zapoznać z kilkoma innymi newsami:


  • Cienie spoza czasu – pojawią się zapewne na początku kwietnia, a nie jak podawaliśmy, na przełomie lutego i marca.
  • Zbiór esejów i listów Lovecrafta – chociaż pisaliśmy o I kwartale tego roku (ten termin widnieje również w artykule napisanym do pisma „Coś na progu”), wszystko wskazuje na to, że ostateczną datą – najprawdopodobniej wpisaną już w plan wydawniczy SQN – jest listopad 2012. Można mieć spore nadzieje, że to ostateczny termin.
  • Przeciąga się także wydanie Cthulhu by Gaslight przez Galmadrin. Dokładna data wydania nie jest znana.
  • Przypadek Charlesa Dextera Warda w Wydawnictwie C&T – także nie ma szans, by ukazał się w marcu, jak zapowiadaliśmy. Najbardziej prawdopodobna data to czerwiec.

1 kwietnia w krakowskim Klubie Re odbędzie się spotkanie czy nawet mini-konferencja zatytułowana Spadkobiercy Edgara Allana Poe: Grabiński i Lovecraft, na którym obecny będzie m.in. Mateusz Kopacz, czyli piszący te słowa :-). Wydarzenie odbędzie się w ramach festiwalu GRoza, GRoteska, GRabiński, a jego organizatorami są Wydawnictwo Agharta, Wydawnictwo Dobre Historie oraz serwis Carpe Noctem. Start o 17.00, natomiast szczegółowy plan imprezy podamy niebawem. Zapraszamy do deklarowania swojej obecności na fejsbukowym profilu wydarzenia!


Można już zamawiać pierwszy numer czasopisma „Coś na progu”, w którym sporo miejsca poświęcono H. P. Lovecraftowi. Dobre Historie w związku z pre-orderem ogłosiły, że pierwszych sto kilka osób otrzyma specjalne gadżety. Chociaż liczba zamówień już przekroczyła setkę, wydawnictwo nie kończy promocji, więc warto się pospieszyć!

Przy okazji zapowiadamy, że szykujemy konkurs, w którym będzie można wygrać egzemplarze czasopisma!


Jak już informowaliśmy, znamy zwycięzców Wielkiego Przedwiecznego Konkursu na opowiadanie, tymczasem pod tym linkiem można przeczytać wywiad z głównym laureatem, Tomaszem Drabarkiem.