Nowości i zapowiedzi – listopad/grudzień 2012

15 listopada 2012 | Agharta, Coś na progu - czasopismo, cthulhu by gaslight, Galmadrin, Książki, Mitologia Cthulhu, Prasa, Thomas Ligotti, Zapowiedź | 0 comments | Autor:

Bardzo prawdopodobne, że jeszcze w tym roku nakładem wydawnictwa Agharta ukaże się nie lada gratka dla wielbicieli H. P. Lovecrafta, ale przede wszystkim Roberta E. Howarda, jego przyjaciela i twórcy gatunku heroic fantasy. Mowa tu o zbiorze, jeszcze niezatytułowanym, wszystkich utworów Howarda nawiązujących do mitologii Cthulhu. Książkę objęliśmy naszym patronatem, co więcej, bierzemy czynny udział w układaniu jego spisu treści oraz tłumaczeniu! Na ten moment możemy wyjawić, że prace nad publikacją dobiegają końca i będzie ona zawierać 9 opowiadań, 4 fragmenty oraz 1 wiersz.


To nie koniec nowości od Agharty – na I kwartał przyszłego roku planowana jest antologia weird fiction, dedykowana wielkim spadkobiercom Edgara Allana Poego:

  • Stefanowi Grabińskiemu
  • H. P. Lovecraftowi
  • Thomasowi Ligottiemu

Oprócz utworów ww. autorów, znajdą się przede wszystkim teksty polskich autorów wyłonione na drodze konkursu, który wydawnictwo ogłosi już niebawem i o którym na pewno poinformujemy, ponieważ objęliśmy nad tym konkursem patronat! Na pewno trzeba będzie wykazać się swoim kunsztem pisarskim w krótkiej formie nawiązującej do wymienionych twórców, dlatego warto zacząć już myśleć nad fabułami!


Skoro przy Ligottim jesteśmy, to przypominamy, że w świat ruszyły już egzemplarze czwartego numeru czasopisma „Coś na progu”. A w nim m.in. Lovecraftowskie opowiadanie Thomasa Ligottiego pt. Sekta idioty oraz unikalny wywiad z pisarzem, a w zasadzie jego połowa – w ostatniej chwili wydawnictwo podjęło decyzję, żeby ten długi tekst rozdzielić na pół. Polecamy, jeśli ktoś nie zamówił pisma w pre-orderze!


Niedawno informowaliśmy o lekkich problemach Galmadrinu związanych z wydaniem polskiej wersji dodatku do Zewu Cthulhu RPG pt. Cthulhu by Gaslight. Wygląda na to, że wydawnictwo powoli wychodzi na prostą – na jego profilu Facebookowym ukazały się pierwsze zdjęcia stron z polskiej wersji tego podręcznika. Wyglądają całkiem zachęcająco! Prezentujemy je poniżej:


Tymczasem za granicą ukazała się – dosyć niespodziewanie, można wręcz powiedzieć, że w sposób bardzo dyskretny – kolejna książka poświęcona H. P. Lovecraftowi autorstwa S. T. Joshiego. H. P. Lovecraft: Nightmare Countries to bogato ilustrowana biografia pisarza. Książka nie stawia na tekst, lecz na stronę graficzną – znajdziemy w niej mnóstwo materiałów zdjęciowych poświęconych Lovecraftowi – skany rękopisów jego opowiadań i listów, rzadkie fotografie jego samego i przyjaciół itp.

Wspomnieliśmy, że książka ukazała się niespodziewanie – bo zapowiadano ją już na sierpień i faktycznie w sierpniu książka wyszła z drukarni, lecz sprzedaż miała rozpocząć się 18 października. No i rozpoczęła się, ale bez żadnej reklamy czy choćby oficjalnej informacji ze strony wydawnictwa Barnes & Noble. Pozycję ciężko nawet wypatrzeć w ich katalogu, dlatego na wszelki wypadek podajemy link dla zainteresowanych – H. P. Lovecraft: Nightmare Countries.