Lovecraft vs Ligotti – esej Matta Cardina

11 stycznia 2013 | Artykuły, Thomas Ligotti, Tłumaczenia | 0 comments | Autor:

Bardzo serdecznie zapraszamy do przeczytania obszernego i ogromnie ciekawego artykułu Matta Cardina, amerykańskiego pisarza i znawcy twórczości Thomasa Ligottiego. Nosi tytuł Oczy mistrza jaśnieją tajemnicami: H. P. Lovecraft oraz jego wpływ na Thomasa Ligottiego. Esej ten drobiazgowo opowiada o tym, dlaczego wielu ludzi (z nami na czele) uważa Thomasa Ligottiego za największego spadkobiercę myśli i tradycji literackiej H. P. Lovecrafta. Warto przeczytać rozprawę w całości, gdyż zawiera bardzo dokładną analizę filozofii obu pisarzy – niebanalną filozofię, na którą bardzo często nie zwraca się uwagi podczas lektury ich twórczości, zwłaszcza HPL-a. Polecamy go tym bardziej, że trwa KONKURS NA OPOWIADANIE, m.in. w stylu Lovecrafta i/lub Ligottiego.

Pierwotnie tekst ten ukazał się on-line w 2005 roku na stronie Thomas Ligotti Online (na papierze po raz pierwszy w październiku 2007 roku, w pierwszym numerze „Lovecraft Studies”).

Bardzo dziękujemy Mattowi Cardinowi za zgodę na udostępnienie tego eseju po polsku, a także Sławomirowi Wielhorskiemu za kontakt z autorem!

Oczy mistrza jaśnieją tajemnicami: H. P. Lovecraft oraz jego wpływ na Thomasa Ligottiego

Przekład: Mateusz Kopacz