HPL.pl na Polconie

28 sierpnia 2013 | HPL.pl, Konwent, Thomas Ligotti | 0 comments | Autor:

Miło nam przypomnieć: będziemy na tegorocznym Polconie z dwiema prelekcjami! Bardzo serdecznie na nie zapraszamy! Szczegóły poniżej:

Spisek przeciwko ludzkiej rasie – horror wg Thomasa Ligottiego

czwartek, 21:00, Sala Literacka 4, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych

Mateusz Kopacz
Sławomir  Wielhorski

Współczesny horror zapomina, gdzie leżą źródło oraz istota prawdziwej grozy, które ponad 150 lat temu wskazał E. A. Poe: nie w powierzchownych doznaniach i zewnętrznych bodźcach, ale w najsubtelniejszych działaniach naszych umysłów. Thomas Ligotti, jako jeden z niewielu współczesnych pisarzy, odkrywa na nowo tę prawdę i sięga jeszcze głębiej, w rejony, które mało kto odważa się zgłębiać. Wychwalany przez pisarzy i krytyków literatury grozy oraz opiniotwórcze gazety w Stanach, a zepchnięty na margines przez masowego odbiorcę, tworzy sztukę w pełnym tego słowa znaczeniu i ma wielkie szanse stać się kolejnym po Lovecrafcie wielkim klasykiem gatunku. Zapraszamy do posłuchania, na czym polega „spisek przeciwko ludzkiej rasie” Ligottiego.

Obraz Lovecrafta wyłaniający się z jego listów i esejów

piątek, 20:00, Sala Literacka 4, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych

 

Mateusz Kopacz

Jeszcze parę lat temu H.P. Lovecraft kojarzył się większości wyłącznie jako „Samotnik z Providence” oraz twórca mackowatego, przerabianego na popkulturową modłę Cthulhu. Potem ukazała się w Polsce ogromna biografia Lovecrafta autorstwa S.T. Joshiego, w marcu zaś SQN opublikował „Koszmary i fantazje”, wybór listów i esejów pisarza. Obie książki ukazują go w nieco innym świetle. Jawi się on tam jako człowiek głęboko zaangażowany w dyskusje intelektualne oraz kładący podwaliny pod ambitną literaturę grozy, a zarazem pełna humoru dusza towarzystwa. O prawdziwym obliczu Lovecrafta wyłaniającym się z listów i esejów opowie tłumacz tekstów autora.