15 czerwca 2014 | Agharta, Książki, Patronat, Powrót, Zapowiedź | 0 comments | Autor: Mateusz Kopacz
Mamy niekłamaną przyjemność zapowiedzieć pierwszą książkę polskiego autora objętą naszym patronatem! Wydawany przez Aghartę Powrót Wojciecha Guni jest już w drukarni, więc książki należy spodziewać się być może nawet już w przyszłym tygodniu, a już na pewno w ostatnim tygodniu czerwca. Przedsprzedaż lada moment, natomiast poniżej szczegóły!
Powrót Wojciecha Guni to zbiór 13 opowiadań, który stanowi „powrót” na tereny polskiej literatury prawdziwej weird fiction spod znaku Thomasa Ligottiego i Franza Kafki. Niech nikt jednak nie spodziewa się ramotek. Znajdziemy tu inteligentne, niejednokrotnie groteskowe opowieści niesamowite, które zgłębiają mroki ludzkich umysłów, bezduszny charakter władzy oraz problemy jednostki wciśniętej w bezlitosne mechanizmy rządzące egzystencją. Językowo należy oczekiwać głównie gęstych, długich akapitów à la Thomas Bernhard czy Bruno Schulz. Jest to twórczość bardzo nietypowa na nasz rynek horroru, Lovecraft polecałby!
© Kaja Kasprowicz
OPIS Z OKŁADKI:
Opowiadania Wojciecha Guni czyta się, jakby były efektem tajnej współpracy Brunona Schulza, Franza Kafki i Thomasa Ligottiego. To nastrojowa proza skupiona na sprawach ostatecznych.
Dawid Kain – prozaik, tłumacz
Wojciech Gunia to twórca świadomy. W Polsce dawno nie było literatury grozy o takim potencjale intelektualnym, o tak niebanalnym podejściu do języka. Zbiór Powrót powinien być wydarzeniem wśród wielbicieli niesamowitości metafizycznej.
Mateusz Kopacz – tłumacz, redaktor portalu „hplovecraft.pl”
Cóż za kosmiczna afera! Jak niebywałe pisarskie ambicje! Co za styl! Zaprawdę, powiadam wam: sięgając po Powrót Wojciecha Guni, pakujecie się w poezję, metafizykę i grozę. Nie mówcie, że nie ostrzegałem.
Jakub Winiarski – pisarz, nauczyciel pisania, red. nacz. „Nowej Fantastyki” w latach 2010-2013
Wojciech Gunia, ur. 1983 w Nowym Sączu, absolwent Wydziału Polonistyki UJ. Jako prozaik debiutował opowiadaniem Wojna w antologii Po drugiej stronie – weird fiction po polsku, publikował także w magazynie „Trans:wizje”. Prowadzi popularny wśród zdeklarowanych pesymistów blog „Labirynt z liści”, poświęcony tematyce melancholii oraz ciemnym pograniczom literatury, filozofii i psychologii.
Redakcja: Mateusz Kopacz
Okładka i ilustracje: Kaja Kasprowicz
Korekta: Anna Żołnik
Skład: Marek i Stanisław Żuławscy
ISBN: 978-83-64525-02-5
Stron: 230
Cena: 25 zł
Spis treści:
Wezwanie
Dom
Susza
Wojna
Bardzo długo była tylko ciemność
Kombinat
Syn
Powrót
Ostrza
Spisek
Ojciec
Zachwyt
Słowa brzmiały jak ich własne