GROZA JEST ŚWIĘTA – polska praca o Mitologii Cthulhu

21 sierpnia 2014 | Analiza, E-booki, Książki, Mitologia Cthulhu, Premiera | 0 comments | Autor:

Dnia 20 sierpnia, w 124. rocznicę urodzin Howarda Phillipsa Lovecrafta, Wydawnictwo Wielokrotnego Wyboru opublikowało książkę Mikołaja Kołyszko, religioznawcy i absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. Groza jest święta.

Jest ona pracą naukową opisującą mitologię literacką Howarda Phillipsa Lovecrafta i rekonstruującą ją od podstaw. To jedyna taka pozycja w Polsce (o ile nie na świecie*), która przedstawia Mity Cthulhu w ich oryginalnej formie, nie zaś budowanej na przekłamaniach Augusta Derletha i jemu mu podobnych kontynuatorów.

Groza jest święta to praca kontrowersyjna, czego autor nie ukrywa i o czym szerzej pisze w swojej przedmowie. Mówi w niej wprost o uprzedzeniach Lovecrafta i ich wpływie na powstały system mityczny, podważa również krytycznoliteracką analizę mitów. Pojawiają się w niej też tak odważne tezy jak (niebezpodstawne!) przyrównanie powieści grozy do tekstów sakralnych. Wydawnictwo ostrzega, że czytelnicy mogą oddać się jej lekturze na własną odpowiedzialność – do czego mimo wszystko gorąco zachęcają!

Publikacja jest dostępna do bezpłatnego pobrania pod adresem: http://masz-wybor.com.pl/groza-jest-swieta-na-124-urodziny-h-p-lovecrafta/

* Może to lekka przesada. Takich rekonstrukcji i dekonstrukcji dokonują chociażby książki The Cthulhu Mythos Encyclopedia Daniela Harmsa, The Rise and Fall of the Cthulhu Mythos S. T. Joshiego czy zbiór esejów Dissecting Cthulhu: Essays on the Cthulhu Mythos, nie mówiąc już o licznych pojedynczych esejach. Jeśli chodzi o polskiego autora – faktycznie jest to pierwsza publikacja tego typu, za co należą się słowa uznania [przyp. – Mateusz Kopacz]