Zagraniczne nowości i zapowiedzi – wrzesień 2014

4 września 2014 | hippocampus press, Książki, Mitologia Cthulhu, Premiera, S. T. Joshi, Zapowiedź | 0 comments | Autor:


Jak zwrócił naszą uwagę Seweryn Góral, szykuje się kolejne po The Complete Fiction zbiorcze wydanie dzieł beletrystycznych Lovecrafta, na razie niestety nadal tylko w języku ojczystym autora. Brytyjskie wydawnictwo Race Point Publishing  przygotowuje w serii Knickerbocker Classics pozycję The Complete Fiction of H. P. Lovecraft, oprawioną w płótno, z wstążką i tekturowym futerałem. Na ten moment na stronie wydawcy data premiery to 23 września, choć Amazon podaje nawet listopad.


Pamiętacie dwutomowy zestaw Najlepszych opowiadań z Wydawnictwa Zysk z przypisami? Były oparte na Annotated H. P. Lovecraft oraz More Annotated H. P. Lovecraft, gdzie przypisy S. T. Joshiego wyjaśniały mniej klarowne momenty prozy HPL-a. Teraz nowojorskie wydawnictwo Livelight szykuje olbrzymi wybór opowiadań Lovecrafta w podobnym stylu, gdzie za komentarze i przypisy odpowiada jednak inny specjalista: Leslie S. Klinger. Wstęp napisał słynny Alan Moore. Twarda oprawa, ponad 900 stron, a wszystko to w październiku. Szczegółowy spis treści tutaj: The New Annotated H. P. Lovecraft.


W wydawnictwie PS Publishing ruszyła seria książek z ilustrowanymi opowiadaniami Lovecrafta. Więcej szczegółów o pierwszych trzech tomach TUTAJ.


Dzieje się również w dziedzinie analiz Lovecrafta. Można już zamawiać wydany przez Hippocampus Press obszerny zbiór wszystkich ważniejszych esejów S. T. Joshiego, Lovecraft and a World in Transition. Znajdzie się tam m.in. oryginał artykułu Lovecraft i „poważny problem”, który można przeczytać u nas. Warto spieszyć się z zamówieniami: jest to książka w limitowanej edycji w twardej oprawie, wydana w zaledwie 500 egzemplarzach, przy czym każdy jest opatrzony autografem autora! Niestety można go zamawiać na razie jedynie (i niewykluczone, że tak już zostanie) przez stronę wydawcy, a oprócz 65 dolarów za samą książkę trzeba dołożyć pokaźne 30 dolarów za wysyłkę do Polski… Spis treści książki dostępny jest TUTAJ.


Sex and the Cthulhu Mythos Bobby’ego Deriego to szczegółowa analiza aspektów seksualnych (a w zasadzie aseksualnych) w twórczości Lovecrafta, napisana barwnym językiem. Derie poświęca również sporo miejsca na zbadanie tych wątków u późniejszych pisarzy, dla których HPL stanowił inspirację literacką. Okładka miękka, 314 stron. Również od Hippocampus Press, cena: 20$.


Lada moment powinien ukazać się ósmy numer „Lovecraft Annual. Będzie on o tyle ciekawy, że znajdą się w nim wszystkie istniejące listy Lovecrafta do Farnswortha Wrighta, redaktora naczelnego „Weird Tales”. Ponadto czasopismo zawierać będzie oryginalną wersję świetnego opowiadania The Night Ocean, napisanego przez R. H. Barlowa i poprawionego nieznacznie przez HPL-a. Oprócz tego w piśmie jak zawsze znajdzie się kilka artykułów i analiz dzieł HPL-a.


Pojawiają się także kolejne antologie opowiadań w świecie Cthulhu. Najważniejszą z nich jest A Mountain Walked, zredagowany przez S. T. Joshiego zbiór jego zdaniem najlepszych opowieści będących hołdem dla H. P. Lovecrafta. Prawie 700-stronicowy gigant w płóciennej oprawie z płóciennym futerałem i wstążką niestety był limitowany do 500 egzemplarzy podpisanych przez większość autorów z antologii. Piszemy „był”, gdyż wszystkie 500 sztuk rozeszło się w ciągu kilku dni od rozpoczęcia pre-orderu… Liczymy na dodruk, tymczasem zerknijcie na spis treści.

W sprzedaży jest już także antologia Cthulhu Lives!, a w niej dużo świeżych nazwisk. Szczegóły TUTAJ.

W październiku zaś – The Madness of Cthulhu, 16 opowiadań inspirowanych powieścią W górach szaleństwa. 14 z nich to przedruki innych tekstów, lecz te dwa nowe to zaginione utwory mistrzów SF, Arthura C. Clarke’a oraz Roberta Silverberga.


Skoro tak polecamy zagraniczne wydania Lovecrafta, to warto by chyba wskazać, gdzie opłaca się kupować te pozycje, tym bardziej, że w ostatnich latach przesyłki z USA horrendalnie podrożały. Otóż darmową przesyłkę do Polski oferuje brytyjski sklep Book Depository. Zaopatrzymy się w nim w większość Lovecraftowskiego asortymentu (nie ma tam niestety książek w limitowanych edycjach). Od razu dodamy: nic nam nie zapłacili za reklamę, polecamy jak fani fanom :)