Przedsprzedaż Collected Fiction: A Variorum Edition

17 września 2014 | hippocampus press, Książki, S. T. Joshi, Zapowiedź | 0 comments | Autor:

Powyższa grafika jest tylko wizualizacją tymczasową okładek, ostateczne wersje będą wyglądać inaczej.

Wydawnictwo Hippocampus Press ogłosiło przedsprzedaż jednej z ciekawszych zapowiedzi Lovecraftowskich 2014 roku. Pierwsze trzy tomy (docelowo mają być cztery) H. P. Lovecraft’s Collected Fiction: A Variorum Edition z przedsprzedażowym upustem 10% można nabyć za 162 dolary amerykańskie. Wysyłka rozpocznie się w listopadzie 2014 roku.

Co to jest Variorum Edition? Otóż, jak wiadomo, prace Lovecrafta ukazywały się początkowo tylko w czasopismach, gdzie standardy typograficzne i szacunek dla wizji autora były raczej niskie, a gdy przyszła pora na wydania książkowe, pisarza nie było już na świecie i nie mógł korygować błędów wynikłych podczas transkrypcji jego rękopisów. Dlatego to co wydawano, a to co napisał Lovecraft, często znacznie się od siebie różniło. Dopiero w latach osiemdziesiątych XX w. badacz Lovecrafta, S. T. Joshi, zajął się korygowaniem tych nieścisłości i jawnych błędów tekstualnych, by były zgodne z pierwotną wizją HPL-a. Trzytomowe Variorum Edition zbiera wszystkie ważniejsze warianty każdego z opowiadań Lovecrafta – rękopis, pierwszą publikację w czasopiśmie oraz pierwszą publikację książkową. Czytelnicy i badacze będą mieli wreszcie okazję porównać, jakie poprawki wprowadził Joshi w latach osiemdziesiątych do pierwszych wydań dzieł Lovecrafta i na ile wypaczały one zawarte w rękopisach oryginały. Ponadto skorygowano kolejne drobne nieścisłości z wydań poprawionych. Można więc powiedzieć, że na ten moment będzie to wydanie definitywne beletrystyki HPL-a.

Pierwsze trzy tomy, szyte i oprawione w twarde okładki z obwolutami, będą miały objętość ok. 1600 stron i będą zawierać tylko teksty oryginalne Lovecrafta. Czwarty tom, planowany na początek 2015 roku, tak aby całość uczciła 125. urodziny Lovecrafta, obejmować będzie tzw. „utwory poprawiane”.