Marcowe Aktualności ze Świata Amerykańskiego Komiksu

22 marca 2016 | Aktualności, Ciekawostki, Inne, Komiks | 0 comments | Autor:

Kilka ciekawych wieści, dotyczących zagranicznych produkcji, związanych z prozą Lovecrafta i komiksami.

Wydawnictwo Dark Horse startuje w czerwcu z nową serią scenarzysty Freda Van Lente. Nosić będzie tytuł „Weird Detective” i dość stanowczo nawiązuje do wątków Mythosu Cthulhu. Historia liczyć będzie 5 zeszytów. Zilustrował ją Guiu Vilanova. Policja Cthulhu, mafia z Innsmouth i telepatyczne koty, czyli interpretacja tak elastyczna, że bezkrytycznie ujdzie tylko w komiksie.

Weird Detective 01

Pozostając przy planach Dark Horse, harmonogram wydawniczy tej firmy zapowiada na koniec sierpnia kolejną antologię opowiadań napisanych w hołdzie słynnemu mieszkańcowi Providence. W 384 stronicowym tomie „Children of Lovecraft” znajdziemy dzieła takich pisarzy jak: Richard Kadrey, Brian Hodge, A. C. Wise, Siobhan Carroll, Orrin Gre. Grafikę ozdabiającą zbiór stworzył autor komiksu „Hellboy”, rysownik i scenarzysta, wielokrotnie korzystający w swojej pracy z cthulicznych motywów – Mike Mignola.

Teraz zbaczamy na grząski grunt, bo nie same macki czynią historię „postlovecraftowską”, jednak połączenie okultystycznych rytuałów i nieforemnych stworzeń czyni The Shadow Glass, komiks artysty Aly Fella, rzeczą wartą wspomnienia. Na pierwszy rzut oka jest to klasyczne fantasy w bardzo „europejskim” stylu, ale kto wie, może pojawią się tam bardziej kategoryczne nawiązania do Mythosu. Okaże się niebawem, amerykańska premiera 1 zeszytu już jutro.

Shadow Glass - Children of HPL

Ci z Was, którzy czekają na kompletne wydanie „Providence” Alana Moorea, muszą uzbroić się w cierpliwość. W kwietniu pojawi się dopiero, 8 z planowanych 12 numerów serii (poniżej jeden z 6 podstawowych waranów okładki). Wydawca, Avatar Press, zgodnie ze swą tradycją mnoży edycje specjalne poszczególnych odcinków. Zapowiedziano na przykład warianty okładek siódmego zeszytu, sprzedawane jako „Visions of Ghouls limited edition”, oczywiście odpowiednio wysoko wycenione. Ruszyły też zamówienia na pierwszy tom zbiorczy, zawierający na razie tylko 4 numery serii. Oznacza to, że zanim zobaczymy wydanie kompletne, na półkach pojawią się przynajmniej 3 mniejsze wolumeny.

Providence 08

Jak co roku, w maju obchodzić będziemy Dzień Darmowego Komiksu (tak, w Polsce także). Z tej okazji wielu wydawców przygotowało specjalne numery swych flagowych tytułów, przeznaczonych do bezpłatnej dystrybucji wśród fanów tej dziedziny kultury. Tym razem nie zabraknie także akcentu lovecraftowskiego, choć ponownie, potraktowanego z (mocno) przymrużonym okiem. „Howard Lovecraft & The Squid Kids” to komiks firmy Arcana Studio, wypuszczony na rynek prawdopodobnie jako forpoczta animowanej adaptacji wcześniejszego „Howard Lovecraft & The Frozen Kingdom”, zapowiedzianej na 2016 rok (poniżej promocyjne wideo udostępnione jeszcze w 2015tym).