Nowości i zapowiedzi – styczeń 2017

9 stycznia 2017 | Aktualności, hippocampus press, Książki, Premiera, S. T. Joshi, Zapowiedź | 0 comments | Autor:

Dziś ma swoją premierę propozycja Wydawnictwa Zysk i S-ka wyboru najlepszych opowiadań H. P. Lovecrafta, zatytułowana W górach szaleństwa i inne opowieści. Plusy: dobra jak na to wydawnictwo ilustracja na okładce, twarda oprawa oraz przyzwoita cena za tak obszerny wybór. Minusy: nie ma tu żadnych niewydanych dotąd opowiadań, ponadto wszystkie teksty są w starych, gorszych przekładach. Wniosek: tylko dla kolekcjonerów.

Informacje szczegółowe (za stroną misteriumgrozy.pl):

Przekład: Robert P. Lipski, Ryszarda Grzybowska, Andrzej Ledwożyw

Ilość stron: 740

Cena: 59,00 PLN

Spis tre­ści:


Tymczasem za granicą sukcesywnie zapowiadane są kolejne pozycje od Hippocampus Press, wydawnictwa mającego jak na razie monopol na najciekawsze tytuły Lovecraftowskie. Jeszcze w styczniu ma ukazać się wznowienie w miękkiej okładce obecnie trudno dostępnych, a tym samym drogich listów wymienionych między Robertem E. Howardem a H. P. Lovecraftem. Tego samego miesiąca zostanie opublikowana książka Fungi from Yuggoth: An Annotated Edition, opracowana i skomentowana przez zasłużonego Davida E. Schultza słynna seria sonetów Lovecrafta. Objętość książki ma sięgnąć imponujących 288 stron (mimo że same wiersze przy rozpasaniu zecera zajmują jakieś 40), w których komentator podzieli się czterdziestoma latami badań w dziedzinie. Niestety publikacja ukaże się w wersji limitowanej – 300 egzemplarzy w twardej oprawie.


W lutym w tym samym wydawnictwie czeka nas publikacja uzupełnienia definitywnej anglojęzycznej edycji opowiadań Lovecrafta, H. P. Lovecraft’s Collected Fiction: A Variorum Edition o tom zawierający wszystkie opowiadania poprawiane, redagowane i pisane na zlecenie przez Lovecrafta, czyli Revisions and Collaborations. Wyjaśnijmy: różne wydania przeinaczały teksty opowiadań Lovecrafta, który często oburzał się na te zmiany. Variorium Edition prezentuje teksty w klasycznej, akceptowanej przez Lovecrafta postaci, przy czym w przypisach zostają wymienione wszystkie rozbieżności, jakich przez lata w nich dokonywano. Przy okazji poprawiono trochę usterek względem wydań Arkham House z II połowy lat 80., dotychczas uważanych za ostateczne. Niestety książka ukaże się w miękkiej okładce, nie jak pozostałe trzy tomy – w twardej.


Potem zaś przyjdą kolejne dwa tomy listów Lovecrafta, które pieczołowicie z miesiąca na miesiąc przygotowują S. T. Joshi i David E. Schultz. W marcu ma się pojawić zestaw Letters to C. L. Moore and Others, w którym znajdą się wszystkie listy do tytułowej C. L. Moore, jej męża Henry’ego Kuttnera (jak dotąd listy Kuttnera można było odnaleźć w trudno dostępnym zeszycie Letters to Henry Kuttner), Fritza i Jonquil Leiberów (wcześniej listy dostępne były w publikacji Writers of the Dark – H.P. Lovecraft and Fritz Leiber), a także dwóch młodych twórców: Harry’ego O. Fischera i Frederica Jaya Pabody’ego.

Natomiast wstępnie na maj zapowiedziano Dawnward Spire, Lonely Hill: The Letters of H. P. Lovecraft and Clark Ashton Smith, długo oczekiwany pełen zestaw listów wymienionych między Clarkiem Ashtonem Smithem i H. P. Lovecraftem, dwoma wielkimi artystami. Jako że prawdopodobnie między nimi rozgrywało się najwięcej dyskusji na tematy stricte fantastyczne, będzie to wielka gratka dla fana. Poniżej wstępny szkic okładki: