Nienazwane – książka od C&T z niepublikowanym opowiadaniem

6 listopada 2017 | C&T, Książki, Zapowiedź | 0 comments | Autor:

Są już informacje na temat Nienazwanego, czyli kolejnego zbioru Lovecrafta z serii Biblioteka Grozy Wydawnictwa C&T. Wydaje mi się, że na tę książkę warto czekać z co najmniej kilku powodów, które przedstawiam niżej:

  1. Niepublikowanych na polski autorskich opowiadań Lovecrafta lub takich, w których powstaniu brał znaczny udział, pozostało kilka, jednak wszystkie w zasadzie są na średnim lub niskim poziomie albo też są zupełnie niezwiązane z literacką grozą. Niemniej ostał się jeden dobry, gotycki tekst, którego jak dotąd nikt nie ruszał – The Disinterment, pisany przez HPL-a z młodym autorem, Duane’em Rimelem. Właśnie on będzie miał tutaj swoją polską premierę.
  2. Nowy przekład otrzymuje tu kilkanaście opowiadań Lovecrafta, które Maciej Płaza odrzucił jako zbyt słabe (czasem niesłusznie) przy przekładzie swoich świetnych dwóch tomów, Zgrozy w Dunwich oraz Przyszła na Sarnath zagłada. Ponieważ na nowy tom beletrystyki Lovecrafta od Vespera raczej już nie ma co liczyć, jest to dobra szansa mieć te teksty w lepszych przekładach niż dawne, amatorskie. Warto zwrócić uwagę, że jednym z tych utworów jest gęsty, refleksyjny Nocny ocean, nawet jeśli jest to dzieło autorstwa głównie R. H. Barlowa.
  3. Szalenie bogata w detal okładka Krzysztofa Wrońskiego.

Data premiery: 6 grudnia 2017

Przekład: Katarzyna Maciejczyk

Cena: 25 zł

Opis wydawcy: 13 OPOWIEŚCI WYBRANYCH Z DOROBKU NIEKORONOWANEGO MISTRZA GROZY.

Edycja ta zawiera mniej znane historie spod znaku grozy H. P. Lovecrafta. A przy tym stanowi doskonałe uzupełnienie Zewu Cthulhu.

Ozdobą zbioru są na pewno Koty Ultharu – jeden z ulubionych tekstów pisarza.

Podobnie jak rzadko wydawane w zbiorach – Dwie czarne butelki, napisane we współpracy z Wilfredem B. Talmanem.

I chyba najbardziej refleksyjny tekst: Nocny ocean, efekt współpracy z R. H. Barlowem – ostatnia opowieść grozy, nad jaką pracował Howard Phillips Lovecraft, zmarły 15 marca 1937 roku w Providence.

Spis treści: