The Hound

Data powstania: październik 1922 (Nowy Jork)

Data i miejsce pierwszej publikacji: luty 1924, „Weird Tales”, wol. 3, nr 2

Amerykańskie oraz angielskie wydania książkowe:

Polskie wydania:

Jako Pies:

  • „Magia i miecz”, nr 18, czerwiec 1995, s. 62-64 [przełożył: Grzegorz Iwanciw]
  • Przypadek Charlesa Dextera Warda [przełożył: Grzegorz Iwanciw] – 1999

Jako Ogar:

Uwagi:

Opowieść o dwóch hienach cmentarnych, traktujących łupienie grobów jak hobby. Każdy ich wypad jest opracowany do perfekcji zarówno pod względem technicznym, jak i artystycznym. Pewnego razu, gdy oddają się zamiłowaniom w Holandii, kradną z jednego z grobowców coś, czego nie powinni byli tykać.

Bezpośrednią inspiracją Ogara była wyprawa podjęta przez Lovecrafta 16 września 1922 roku podczas pobytu w Nowym Jorku wraz z przyjacielem, Rheinhartem Kleinerem. Odwiedzili wówczas stary cmentarz przy Holenderskim Kościele Reformowanym na Brooklynie. Lovecraft pisał:

Z jednego z kruszących się nagrobków – opatrzonego datą 1747 – odłupałem niewielki kawałek kamienia i zabrałem go ze sobą. Leży przede mną, gdy piszę te słowa – powinien podsunąć mi pomysł na opowiadanie grozy. Muszę którejś nocy położyć go pod poduszką (…) któż jest w stanie powiedzieć co może wypełznąć z wiekowej gleby, by wywrzeć zemstę za bezczeszczenie grobowca? (list do Lillian D. Clark, 29 września 1922, cyt. za: H.P. Lovecraft. Biografia, s. 482).

Postać jednego z bohaterów, St Johna, przypomina samego Kleinera (którego Lovecrtaft w listach nazywał Randolph St John).

Okładka „Weird Tales” z pierwodrukiem „The Hound”

Steven J. Mariconda w artykule „The Hound” – A Dead Dog? (w książce On Emergence of „Cthulhu” and Other Observations) wymienia liczne nawiązania do opowiadań i powieści niesamowitych występujące w Ogarze. Liczne tropy literackie oraz ekstrawagancja fabuły każą niektórym (np. S.T. Joshiemu) wierzyć, że opowiadanie nie jest całkiem serio.

W Ogarze po raz pierwszy pojawia się Necronomicon – najsławniejsza księga mitów Cthulhu. Tekst podaje ją jako źródło wiadomości o pewnym starożytnym amulecie.

Ogar był jedną z pierwszych pięciu opowieści posłanych przez Lovecrafta do „Weird Tales”.

Maszynopis

Audycja Trzecie Oko – słuchowisko „Ogar”

Patrz również: