The White Ship

Data powstania: listopad 1919

Data i miejsce pierwszej publikacji: listopad 1919, „The United Amateur”, nr 2 (19)

Amerykańskie oraz angielskie wydania książkowe:

Polskie wydania:

Jako Biały Statek:

Uwagi:

Narrator, Basil Elton, latarnik na North Point, wyrusza w podróż tytułowym Białym Statkiem poprzez baśniowe, nierzeczywiste krainy. Ostatni przystanek tej niezwykłej podróży okaże się nad wyraz niebezpieczny.

Nowela jest pierwszym świadomym pastiszem opowieści lorda Dunsany, co autor sam przyznaje w liście do Rheinharta Kleinera z 3 grudnia 1919 r. Fabularnie Biały Statek odpowiada Beztroskim dniom na rzece Yann lorda Dunsany (wydanym po polsku w: R. E. Howard, Lord Dunsany, Barbarzyńca i marzyciel, Versus, Lublin 1990). Pod względem filozoficznym jednakże jest to wyłącznie dzieło Lovecrafta. Przesłanie wiąże się ściśle z epikurejskim pojęciem ataraxia, czyli stanem równowagi i pokoju; Lovecraft pragnie pokazać poprzez swe opowiadanie, czym kończy się zaburzenie tej równowagi przez chęć osiągnięcia wspaniałości i cudów nieprzeznaczonych dla człowieka (te cuda oraz nadzieję ich zdobycia uosabiają spotykane przez żeglarzy miasta).

„Warto podkreślić, że Biały Statek nie jest fantazją osadzoną w świecie snów (…). Lovecraft rozszerza to, o czym Lord Dunsany niejasno napomyka, że te fantastyczne światy zachowują chronologiczną wyższość nad światem «rzeczywistym» – tj. że istniały w odległej przeszłości znanego świata” (H.P. Lovecraft. Biografia, s. 371). Dalej Joshi podkreśla, że fantastyczne królestwa, które pojawiają się akurat w tym dziele, występują w sposób czysto symboliczny, więc nawet ich istnienie w odległej przeszłości ziemi stoi pod znakiem zapytania. Tym bardziej mylą się ci, którzy umieszczają Biały Statek w Krainach Snów (por. Polaris).

Maszynopis

Patrz również: