Pickman's Model

Data powsta­nia: prawdopodobnie początek września 1926

Data i miej­sce pierw­szej publi­ka­cji: październik 1927, „Weird Tales”, wol. 10, nr 4

Ame­ry­kań­skie oraz angiel­skie wyda­nia książkowe:

Pol­skie wydania:

Jako Model Pickmana:

Uwagi:

Główny bohater opowiadania, Thurber, członek towarzystwa artystycznego Providence, opowiada o znajomości z ekscentrycznym malarzem, Richardem Uptonem Pickmanem. Jest jedynym ze znajomych, który nie porzucił dziwaczejącego artysty. Pewnego razu Pickman zaprasza go do swojej pracowni, by pokazać dzieła malarskie, których nie ośmielił się przedstawić reszcie towarzystwa. Thurber zapoznaje się nie tylko z malowidłami, ale i z ich straszliwymi modelami.

Model Pickmana wiernie portretuje starą dzielnicę North End w Bostonie. Co ciekawe, niecały rok po powstaniu utworu większość sędziwych budowli w okolicy została zrównana z ziemią i z tajemniczych zaułków nie pozostało nic, co budziłoby fascynację w człowieku kochającym sekrety przeszłości. Podziemne korytarze z opowiadania istnieją naprawdę, są bardzo stare i służyły najprawdopodobniej do przemytu.

„Weird Tales” z pierwodrukiem opowiadania

Opowiadanie jest swego rodzaju manifestem estetycznym Lovecrafta: Pickman przedstawia bliskie autorowi poglądy na sztukę tworzenia malowideł grozy. Stwierdza, że „Byle szmirus potrafi nachlapać farbą i powiedzieć, że to senna mara, sabat czarownic albo portret diabła – ale tylko wielki malarz potrafi zrobić to w sposób naprawdę straszny czy wiarygodny” (Przyszła na Sarnath zagłada, s. 295).

Maszynopis

Strona tytułowa opowiadania w „Weird Tales”

Patrz również: