The Mysterious Ship

Data powstania: 1902

Data i miejsce pierwszej publikacji: 1959, The Shuttered Room and Other Pieces, Arkham House, Sauk City, Wisconsin.

Amerykańskie oraz angielskie wydania książkowe:

Polskie wydania:

Jako Tajemniczy statek [wersja krótsza]:

Jako Tajemniczy statek [wersja dłuższa]:

Uwagi:

Najpóźniejsze z młodzieńczych opowiadań Lovecrafta. Składa się z dziewięciu krótkich rozdziałów (dziesięciu w wersji dłuższej – patrz dalej) o statku, którego zjawienie się w jakimkolwiek porcie zwiastowało zniknięcia ludzi. Mimo że to zdecydowanie jedno ze słabszych opowiadań z młodości Lovecrafta, autor poświęcił wyjątkowo dużo zachodu, by je „opublikować”: napisał na maszynie, obłożył w niewielkie okładki, obił materiałem, a na koniec z obu stron naszkicował statek. Poza tym wysoko cenił opowieść – „żądał” za nią 25 centów.

Brak zbieżności między opinią autora o dziełku a jego rzeczywistą wartością doprowadził L. Sprague’a de Campa do wniosku, iż postać, w której znamy opowiastkę, była zaledwie zarysem pełnej historii. Po latach okazało się to prawdą – jakiś czas przed 2008 rokiem znaleziono rozszerzoną, niemal dwa razy dłuższą wersję Tajemniczego statku. Została opublikowana po raz pierwszy w zbiorze H. P. Lovecraft: The Fiction, a u nas w e-booku Dziecięce koszmary i fantazje.

Ciekawe jest również zdanie, jakie Lovecraft wypowiada w Tajemniczym statku na temat bieguna północnego: „W pobliżu bieguna północnego znajduje się ogromny kontynent zbudowany z ziem wulkanicznych, którego część dostępna jest dla badaczy” [Przypadek Charlesa Dextera Warda, s. 36]. Mimo że to zupełny wymysł autora, zapewne znał on prawdę, w bibliotece jego dziadka bowiem znajdowały się książki na temat tamtych obszarów kuli ziemskiej.

Kolejna praca ocalona przez matkę pisarza.

Książeczka z krótszą wersją opowiadania