Tytuł: The Shuttered Room

Polski tytuł: Zamknięte okna

Rok powstania: 1967

Reżyseria: David Greene

Scenariusz: D. B. Ledrov i Nathaniel Tanchuck na podstawie opowiadanie The Shuttered Room autorstwa Augusta Derletha (który utrzymywał współautorstwo Lovecrafta)

Obsada: Oliver Reed, Gig Young, Carol Lynley

Uwagi: Mike Kelton przybywa wraz ze swoją żoną, Susannah Whately, na odseparowaną od cywilizacji, wiejską wysepkę Dunwich, by objąć w posiadanie przejęty w spadku przez Susannah młyn. Kobietę dręczą wspomnienia z dzieciństwa o dziwnej obecności w tym budynku, a jednocześnie ciotka Agatha, z którą spotyka się po latach, opowiada parze o dziwnej klątwie ciążącej nad rodem i odradza nocowanie w domu…

S. T. Joshi twierdzi w swoim artykule, że produkcja prześcignęła średni oryginał, i tak jest rzeczywiście. Historia została w ciekawy sposób rozbudowana i skupia się bardziej na problematyce tragedii rodzinnych oraz zacofania wiejskich terenów niż na samym horrorze za zamkniętymi drzwiami. Dobra gra aktorska (zwłaszcza ludzi grających swawolnych wieśniaków), całkiem ciekawa, nawiązująca do jazzu muzyka i niezwykła scenografia mogą się podobać, choć film nie jest pierwszej świeżości.

Ciekawe jest też to, że tytuł ktoś przełożył na polski jako Zamknięte okna, co jest o tyle dziwne, że okna nie grają absolutnie żadnej roli w filmie.