Hanns Heinz Ewers „Alraune” – patronat!

8 lutego 2014 | Agharta, Alraune, Książki, Patronat, Zapowiedź | 0 comments | Autor:

Jakiś czas temu wspominaliśmy, że nie ograniczymy się z patronatami oraz informacjami do dzieł samego Lovecrafta i jego naśladowców. Tak oto obejmujemy patronatem pierwszą książkę kogoś spoza kręgu, choć autorem tym jest nie kto inny jak Hanns Heinz Ewers, pisarz czytany przez mistrza z Providence, o którym wypowiadał się w Nadnaturalnym horrorze w literaturze tak:

Obecne pokolenie niemieckich pisarzy grozy najdobitniej reprezentuje Hanns Heinz Ewers, który swe mroczne koncepcje wzbogaca imponującą wiedzą na temat współczesnej psychologii. Powieści jak Uczeń czarnoksięski czy Alraune, a także opowiadania jak Pająk, zawierają wyraziste walory, które wynoszą te dzieła do poziomu klasyki.

To właśnie drugą z wymienionych powieści opublikuje Wydawnictwo Agharta jeszcze w lutym. Bardzo się cieszymy, że możemy pomóc w promocji książki tego pisarza niewznawianej u nas od czasu przedwojnia.

Hanns Heinz Ewers (1871-1943) – kontrowersyjny i niezwykle poczytny przed wojną niemiecki pisarz. Autor powieści, opowiadań, reportaży podróżniczych. Zasłynął jako kontynuator tradycji literackich E.A. Poe i jeden z prekursorów współczesnego horroru. Do jego wpływu przyznawał się H.P. Lovecraft, a w Polsce Stanisław Przybyszewski, jego przyjaciel, popularyzator i tłumacz.

Mimo iż dzieło zaliczone zostało do gatunku prozy niesamowitej, owa niesamowitość, co podkreślał sam pisarz, daje się zawsze wytłumaczyć w sposób naturalny. Fascynowała go mroczna strona ludzkiej psyche i rozmaite patologie z niej płynące. Stąd w jego twórczości pojawiają się tematy i obrazy bardzo śmiałe jak na swoje czasy. Perwersyjna seksualność, przemoc i szaleństwo odmalowane są chłodnym okiem nietzscheańskiego amoralisty, a prezentowane historie są pretekstem do ukazania ludzkiego zwierzęcia ukrytego pod maską społecznych konwenansów.

Nazwisko Ewersa okryte jest niesławą w związku z jego zaangażowaniem w narodowy socjalizm. Na zlecenie samego Führera napisał nawet hagiografię SA-manna Horsta Wessela zatytułowaną Einer von vielen. Mimo to, na skutek konfliktów partyjnych, jego twórczość została w 1934 r. zakazana. Pisarz umarł w nędzy, a jego flirt z NSDAP płożył się cieniem na powojennej recepcji jego twórczości.

Prezentowana powieść jest pierwszym polskim współczesnym wydaniem.

Alraune jest najsłynniejszą pozycją w dorobku Ewersa. Wraz z Uczniem czarnoksięskim i Wampirem układa się w cykl połączony osobą Franka Brauna, stanowiącego porte-parole samego autora.

Powieść przetwarza temat sztucznego człowieka znany z historii o monstrum Frankensteina, dodatkowo jednak za tło filozoficzne służy modna wówczas eugenika. Tytułowa Alraune to kobieta powstała w wyniku eksperymentu sztucznego zapłodnienia prostytutki nasieniem skazanego mordercy. Alraune brak jakiegokolwiek kręgosłupa moralnego, w związku z czym dopuszcza się ohydnych czynów, by na koniec szukać zemsty na swoim twórcy.