Listy Lovecrafta od Vesper – zapowiedź

29 kwietnia 2021 | Inne | 0 comments | Autor:

Wygląda na to, że powoli zbliża się kolejna ważna premiera dzieł Lovecrafta od Wydawnictwa Vesper. Na ten i przyszły rok zapowiedzieli już co najmniej kilka książek, które ucieszą fana Cthulhu, ale zapowiedź najważniejszą – z czysto literackiego punktu widzenia – zostawili na koniec.

Oto wiadomość przekazana przez nich na profilu Facebookowym:

Wraz z Mateuszem Kopaczem, który odpowiadać będzie za wybór, przekład i opracowanie krytyczne, ruszyliśmy z projektem wydania zbioru, który będzie zawierał chronologiczny wybór około 100 najlepszych listów Lovecrafta z lat 1906-1927.

Znajdziemy w nim m.in.:

* nieliczne zachowane listy z młodości i okresu samotnictwa lat 1908-1913
* filozoficzno-literackie epistoły z okresu pracy w organizacjach amatorskiego dziennikarstwa i opisy pierwszych podróży po wyrwaniu się spod negatywnego wpływu matki
* szczegółowe relacje z życia z żoną w Nowym Jorku w latach 1924-1926, kiedy to walczył z depresją, złodziejami i biedą, jednocześnie prowadząc bujne życie towarzyskie
* radość z powrotu do Providence i twórczą eksplozję, gdy powstały m.in. „Zew Cthulhu”, „Przypadek Charlesa Dextera Warda” i „Kolor z innego wszechświata”.

A wszystko barwnym, nietypowym jak na Lovecrafta stylem, z humorem i swadą. Wśród adresatów m.in. Frank Belknap Long, Clark Ashton Smith czy August Derleth.

W Polsce jak dotąd wydano nie więcej jak 40 listów z obfitego dorobku korespondencyjnego Lovecrafta, mimo że wielu krytyków i badaczy, w tym S.T. Joshi, uważa listy za co najmniej równie wybitne dzieło Lovecrafta co jego opowiadania. Będzie to pierwsza tak obszerna i chronologiczna próba przedstawienia tej części dorobku pisarza z Providence. Wciąż jeszcze nienazwany tom zawierać będzie wyłącznie listy dotąd niewydane po polsku. Nie ma więc obawy o duble z wydaną swego czasu przez SQN pozycją „Koszmary i fantazje. Listy i eseje”. A wszystko to przypieczętowane naszym znakiem jakości, możecie więc spodziewać ciekawostek także od strony edytorskiej oraz twardej oprawy.

Tak więc można mieć nadzieję, że ostatni spory fragment nieznanego w Polsce dorobku Lovecrafta w końcu trafi do czytlników z kraju! Wydawnictwo nadmieniło, że publikacja kolejnych chronologicznie tomów zależna jest od sukcesu wydawniczego pierwszego tomu.