Zapowiedzi Lovecraftowskie na 2021

3 marca 2021 | Inne | 0 comments | Autor:

Rok 2021 zapowiada się Lovecraftowsko jak mało który. Co najważniejsze – oprócz wznowień tekstów samego HPL-a szykują są kolejne antologie z hołdami dla i pastiszami pisarza z Providence. Zacznijmy od samego Lovecrafta:


LOVECRAFT


Pod tym względem Wydawnictwo Vesper zapowiedziało dwa tomy:

Pierwszy z nich, Koty Ultharu, to zbiór dziesięciu opowiadań zaliczanych do literatury fantastycznej PolarisBiały StatekPrzyszła na Sarnath zagładaKoty UltharuCelephaïsWędrówka IranonaInni bogowieDziwny dom wysoko wśród mgiełKu nieznanemu Kadath śniąca się wędrówka oraz Srebrny klucz. Nowością w zbiorze jest niewydana wcześniej przez to wydawnictwo nowelka Koty Ultharu, którą zgodził się przełożyć autor dotychczasowych tłumaczeń Lovecrafta w Vesperze, Maciej Płaza. Jak dotąd utwór był dostępny w innych przekładach. Orientacyjna data wydania: marzec 2021, więc lada moment.

Dalej mamy II tom bogato ilustrowanej przez Francois’a Barangera edycji minipowieści W górach szaleństwa, której pierwszy tom ukazał się w czerwcu zeszłego roku. Orientacyjna data wydania: również marzec 2021.


UTWORY LOVECRAFTOWSKIE


Kontynuując zapowiedzi Wydawnictwa Vesper: w tym roku mamy otrzymać antologię utworów różnych autorów tematycznie krążących wokół miasteczka Innsmouth, zatytułowaną Shadows over Innsmouth (szczegóły). Wśród nazwisk znajdą się tam: Neil Gaiman, Brian Lumley, Guy N. Smith, Ramsey Campbell, Kim Newman, Brian Mooney, Nicholas Royle, David Langford, Michael Marshall Smith, Basil Copper, Jack Yeovil, Adrian Cole, D.F. Lewis, David A. Sutton i Peter Tremayne. Orientacyjna data wydania: wakacje lub jesień 2021.

Po pierwszym zbiorze Augusta Derletha z opowiadaniami ze świata mitów Cthulhu, Masce Cthulhu z 2020 roku, Wydawnictwo IX postanowiło pójść za ciosem i już zapowiada kolejny: The Trail of Cthulhu (szczegóły zbioru). Orientacyjna data wydania: wrzesień-listopad 2021.

Znany badacz H. P. Lovecrafta S. T. Joshi nie tylko zajmuje się szperaniem w życiu i dziełach Lovecrafta, ale sam także pisze Lovecraftowskie pastisze. Jak poinformowało Wydawnictwo Dom Horroru, zakupiło prawa do jednego z takich dzieł, minipowieści Something from Below. Do książki mają zostać dołączone trzy opowiadania, wydawca na razie jednak nie zdradził, co to będzie. Orientacyjna data wydania: koniec 2021 lub początek 2022.


INNE


Nie kto inny jak Wydawnictwo Vesper ogłosiło, że nagrodzony za przekład Lovecrafta Maciej Płaza pracuje nad szerokim wyborem opowieści jednego z mistrzów HPL-a, czyli lorda Dunsany. Utwory Irlandczyka rozgrywające się w świecie bóstw Pegany zainspirowały Lovecrafta do stworzenia całego cyklu opowieści fantasy w krainach snów i wymyślenia własnej mitologii. Ponadto HPL uważał go za jednego z czterech „współczesnych mistrzów” opowieści niesamowitej, dlatego każdy szanujący się fan pisarza z Providence nie powinien przejść obojętnie przy tej pozycji. Orientacyjna data premiery: jesień 2021.

Skoro już mowa o Macieju Płazie, to warto dodać, że jego przekład powieści Wzgórze przyśnień autorstwa Arthura Machena, kolejnego z mistrzów Lovecrafta, został nominowany do nagrody translatorskiej im. Boya-Żeleńskiego. Trzymamy kciuki za sukces, niech więcej osób usłyszy o Walijczyku.

I, last but not least, S. T. Joshi poinformował, że wraz z publikacją najbliższych 4-5 tomów listów w wydawnictwie Hippocampus Press do 2022-2023 roku, dobiegnie końca żmudny, wieloletni proces publikacji całej zachowanej korespondencji Lovecrafta (oczywiście w języku ojczystym autora). Ostatnie zbiory listów będą nosiły tytuły:

  • Letters to E. Hoffmann Price and Richard F. Searight
  • Letters to Woodburn Harris and Others
  • Letters to Hyman Bradofsky and Others
  • Miscellaneous Letters
  • Letters to Frank Belknap Long