autor: RAFAŁ CHOJNACKI

Amerykanin Brian Lumley jest w Polsce znany przede wszystkim z wydanego u nas cyklu Nekroskop. Pierwszy pięcioksiąg przygód tytułowego Nekroskopa wydało wieki temu wydawnictwo Phantom Press. Osiągał on później niebotyczne ceny w aukcjach Allegro. To samo wydawnictwo wydało również Dom pełen drzwi, Zemstę Khai i trylogię Psychomech tegoż autora. Obecnie cykl o Nekroskopie wydaje w całości wydawnictwo Etiuda.

Kilka opowiadań Briana Lumleya mignęło na łamach prasy i w antologiach, w 1993 roku ukazała się powieść Władcy podziemi.

Książka ta ukazuje Lumleya jako kontynuatora pomysłów samego H.P. Lovecrafta. Pisarz ten jest szczególnie bliski wielu amerykańskim autorom, jak się okazuje Brian Lumley jest jednym z nich.

W przypadku Władców podziemi polskiemu wydawcy należy się spora nagana. Przede wszystkim dlatego że zaczął cykl i porzucił go po pierwszym tomie. Nic dziwnego że książka nie znalazła wielu nabywców. Tytuł Władcy podziemi nijak ma się do oryginalnego The Burrowers Beneath. Również prężący się na okładce dinozaur nie ma nic wspólnego z treścią książki. Niejakim wytłumaczeniem może być fakt, że na początku lat 90-tych niewiele polskich wydawnictw wydawało książki z okładkami mającymi cokolwiek wspólnego z treścią. Z perspektywy czasu jest to jednak kolejna zaprzepaszczona szansa.

The Burrowers Beneath to pierwszy tom przygód Tytusa Crowa, dzielnie przeciwstawiającego się próbującym powrócić do naszego świata Wielkim Przedwiecznym. Czy dzielny badacz i jego przyjaciel dadzą radę pokonać wyznawców kosmicznego zła? No cóż, o tym musicie przekonać się sami. Mam nadzieję że któryś z wydawców wróci do książek Lumleya i wyda je – tym razem w komplecie i nieco staranniej1.

Póki co książek tych możecie szukać w księgarniach anglojęzycznych i w Internecie. Poniżej podaję listę oryginalnych wydań przygód Tytusa Crowa.

The Burrowers Beneath (1974)
The Transition of Titus Crow (1975)
The Clock of Dreams (1978)
Spawn of the Winds (1978)
In the Moons of Borea (1979)

Do cyklu Lumley dodał napisaną w 1989 roku powieść Elysia. Opisuje ona niesamowite rzeczy które dzieją się gdy gwiazdy stają w Porządku. Miłośnikom Lovecrafta nie muszę chyba mówić co będzie dalej. Tym, którzy twórczości Samotnika z Providence nie znają, powiem tylko, że nastąpi kosmiczny horror, przy którym cykl Aliens to zbiór łagodnych baśni dla przedszkolaków.

Osobiście uważam ten cykl Lumleya za najlepszą formę kontynuacji dzieł Lovecrafta.

Na zachodnim rynku jest obecnie wydana (wyd. Tom Doherty Associates) edycja trzytomowa przygód Tytusa Crowa (po dwie powieści w tomie), jeśli znacie język angielski, nie powinno być problemów ze znalezieniem ich w internetowych księgarniach.

Tytus Crow nie jest jednak jedynym bohaterem Lumleya związanym z Mitami Cthulhu. W latach 1986-1990 ukazały się cztery tomy opowieści o Krainach Snu, których bohaterem jest David Hero. David co noc przenosi się do wyśnionych krain gdzie z grupą odważnych ludzi walczy z potworami o mrocznych mocach. Pojawiają się tam niesamowite postacie, takie jak Zura – królowa zombie, będąca głównym wrogiem Davida.

W serii tej ukazały się:

Hero of Dreams (1986)
Ship of Dreams (1986)
Mad Moon of Dreams (1987)
Iced on Aran (1990)

Na tym jednak nie kończy się romans Briana Lumleya z Mitologią Cthulhu. Powracał on do krainy Lovecrafta również w licznych opowiadaniach. Część z nich znalazła się w zbiorach The Compleat Khash, Vol. 1: Never a Backland Glance i The Compleat Khash, Vol. 2: Sorcery in Shad. Ostatnio wydano tez w twardej oprawie zbiór Beneath the Moors and Darker Places, zawierający m.in. opowiadania Dagon’s Bell, Big C i nowelkę Beneath the Moors.

W 2005 roku światło dzienne ujrzała nowa książka, pierwszy tom trylogii Primal Land, zatytułowany The House of Cthulhu2.

Konkluzja jest jedna – jeśli tylko możecie, nękajcie wydawców którzy mogliby wydać książki Lumleya. Naprawdę warto! Może wreszcie ukaże się w Polsce coś więcej, niż kolejne zbiory, powtarzające znane już opowiadania Lovecrafta.

Przypisy:

[1] W jakiś czas po napisaniu tego artykułu wydawnictwo Vis-a-vis Etiuda wydało pierwsze trzy tomy cyklu o Tytusie Crow w tłumaczeniu Stefana Baranowskiego (The Burrowers Beneath wydano jako Kretochłony) – przyp. Mateusza Kopacza.
[2] Wydana przez Vis-a-vis Etiuda w 2007 roku jako Dom Cthulhu – przyp. Mateusza Kopacza.