Facts Concerning the Late Arthur Jermyn and His Family

Data powstania: jesień 1920

Data i miejsce pierwszej publikacji: marzec 1921, „The Wolverine”, nr 9

Amerykańskie oraz angielskie wydania książkowe:

Jako Arthur Jermyn:

Jako Facts Concerning the Late Arthur Jermyn and His Family

Jako White Ape:

Polskie wydania:

Jako Arthur Jermyn:

Jako Ustalenia dotyczące zmarłego Arthura Jermyna i jego rodu:

Uwagi:

Arthur Jermyn dokonuje odkrycia w związku z historią swojej rodziny, które doprowadzi go do samobójstwa. Tajemnica ta sięga mrocznej przeszłości i wypraw, jakie jego przodek, sir Wade Jermyn, podejmował do nieznanego Kongo.

Pompatyczny pierwszy akapit opowiadania („Życie jest doprawdy ohydne…”, Zgroza w Dunwich, s. 18) przypomina znany akapit otwierający Zewu Cthulhu. Ustalenia… to pierwsza opowieść Lovecrafta o hybrydyzacji ludzi. Wzmiankowana w tekście możliwość haniebnego pochodzenia ludzkości (motyw pojawi się także m.in. w powieści W górach szaleństwa) to dla Lovecrafta-rasisty idea niosąca krańcową grozę.

Opowiadanie zostało napisane z myślą o publikacji w odcinkach. Należało do grupy pierwszych pięciu tekstów HPL-a podesłanych do „Weird Tales”. W piśmie ukazało się jako White Ape. Sam autor o powstaniu utworu pisał tak:

Geneza jest raczej niezwykła – a do tego jej otoczka w znacznym stopniu nie ma tej atmosfery co opowieść. Pewna osoba od dawna usilnie mnie namawiała, abym przeczytał pewne prace współczesnych obrazoburców – tych młodych osobników, którzy przenikają powierzchowność i ujawniają ukryte, niegodziwe motywy i tajemnicze zmazy ludzkości – i tak się składa, że niemal zasnąłem nad banalnymi, ukradkowymi plotami Miasteczka Winesburg Andersona. Przenajświętszy Sherwood, jak wiesz, odsłonił mroczne terytoria, na których istnieje wiele wymazanych z mapy wiosek, mnie zaś przyszło na myśl, że ja, w moim bardziej fantastycznym środowisku literackim, być może mógłbym obmyślić pewien sekret kryjący się za pochodzeniem człowieka, przy którym najgorsze rewelacje Andersona byłyby zaledwie jak coroczne sprawozdania ze szkółki niedzielnej. Stąd Arthur Jermyn (list do Edwina Bairda, ok. października 1923, H.P. Lovecraft. Biografia, s. 401).

Maszynopis