Ashes

Współautor: Clifford Martin Eddy, Jr.

Data powstania: 1923

Data i miejsce pierwszej publikacji: marzec 1924, „Weird Tales”, wol. 3, nr 3

Amerykańskie oraz angielskie wydania książkowe:

Polskie wydania:

Jako Popioły:

Uwagi:

Szalony naukowiec wynajduje środek chemiczny przemieniający żywe istoty w biały popiół. Opowieść do bólu pulpowa: porwanie, dobry bohater ratujący z opresji wielką miłość, szablonowy czarny charakter itd.

Pierwsze z opowiadań poprawianych dla C. M. Eddy’ego Jr. z Providence. Za pierwszym razem odrzucone przez Edwina Bairda, wydawcę „Weird Tales”, za drugim, po poprawkach Lovecrafta, zostało przyjęte.

Co do oceny opowieści oddajmy głos Joshiemu: „Ashes (…) to prawdopodobnie najgorszy spośród tekstów poprawianych przez Lovecrafta, nikt by nie przypuszczał, że przykładał do tego rękę, gdyby sam się do tego nie przyznawał. To sentymentalne, konwencjonalne opowiadanie (…) zawiera przyprawiający o mdłości, głupkowaty wątek romansu, który u Lovecrafta musiał wywoływać torsje: «Dotyk delikatnego, bezwładnego ciała, stanowił kroplę, która przepełniła czarę. Odrzuciłem wszelką rozwagę i przycisnąłem je mocno do piersi. Składałem na jej pełnych, czerwonych ustach niezliczoną ilość pocałunków, aż w końcu otworzyła oczy i ujrzałem w nich światło miłości.»” (H.P. Lovecraft. Biografia, s. 519-520).

Spośród czterech tekstów Eddy’ego, w tym Lovecraft wprowadził najmniej zmian.

Numer „Weird Tales” z pierwodrukiem opowiadania