The Curse of Yig

Współautorka: Zealia Bishop

Data powsta­nia: styczeń-marzec 1928

Data i miej­sce pierw­szej publi­ka­cji: listopad 1929, „Weird Tales”, wol. 14, nr 5

Ame­ry­kań­skie oraz angiel­skie wyda­nia książkowe:

Pol­skie wydania:

Jako Klątwa Yiga:

Uwagi:

Historia małżeństwa Audrey i Walkera Davisów, którzy osiedlają się w Oklahomie. Mężczyzna panicznie boi się węży. Pewnego razu jego żona zabija gniazdo grzechotników opodal domu. Ponieważ Walker zna legendy o Yigu, bogu-wężu, który mści się za krzywdy wyrządzane jego „podopiecznym” – jest wściekły na kobietę. Uważa, że teraz spotka ich potworna kara.

Zealia Reed Bishop w momencie napisania do Lovecrafta pierwszego listu była kobietą samotnie wychowującą małego synka, która chciała zarobić na pisaniu. Choć wolała tworzyć utwory obyczajowe i romanse, pod wpływem Lovecrafta (czy raczej: pod jego naciskiem) skierowała kroki ku dziedzinie grozy. Nie szło jej dobrze: „Opowiadania, które mu wysłałam, za każdym razem wracały gruntownie zmienione aż po sam pomysł, tak że czułam, że jako pisarka poniosłam całkowitą klęskę” (Zealia Bishop, H. P. Lovecraft’s: A Pupil’s View, w: Lovecraft Remembered).

„Weird Tales” z pierwodrukiem opowiadania

My jednak dzięki temu podejściu cieszymy się całkiem dobrym opowiadaniem, które – jak twierdzi sam Lovecraft – jest w 75% jego autorstwa; tylko rdzeń opowieści stanowi dzieło Bishop. Pisarz wycenił „poprawki” na 17 dolarów i 50 centów, lecz nie wiadomo, czy otrzymał pieniądze.

Patrz również:

  • Bestiariusz: Yig