Współautorka: Zealia Bishop
Data powstania: grudzień 1929 – początek 1930
Data i miejsce pierwszej publikacji: listopad 1940, „Weird Tales”, wol. 35, nr 6 (wersja skrócona)
Amerykańskie oraz angielskie wydania książkowe:
Polskie wydania:
Jako Wzgórze:
Jako Kopiec:
Uwagi:
Historia członka grupy konkwistadorskiej z 1541 roku, który odłącza się od towarzyszy i zapuszcza samotnie na tereny Oklahomy. Tam poznaje legendy o podziemnym królestwie. Skuszony wizją wielkich skarbów, wyrusza na spotkanie wspaniałości, przygód i grozy.
Najdłuższe, a zarazem jedno z najlepszych opowiadań zredagowanych przez Lovecrafta na zlecenie. Kopiec w 99% jest autorstwa HPL-a. Świadczy o tym notka na maszynopisie, który przygotowywał R.H. Barlow, streszczająca pomysł przekazany przez Zealię Bishop pisarzowi z Providence: „Niedaleko jest indiański kopiec, który nawiedza bezgłowy duch. Czasem przybiera postać kobiety”. Ponieważ to drobny element tekstu, reszta musi być dziełem wyobraźni Lovecrafta.
Kopiec nie tylko wprowadza bardzo ciekawe elementy niesamowite, stanowi także trafny komentarz do sytuacji ówczesnej zachodniej cywilizacji.
Początkowo nie sprzedało się w „Weird Tales”, gdyż było za długie i trudno było je podzielić na części (poza tym pismo miało problemy finansowe i musiało odpowiednio dobierać materiał).
Patrz również: