The Mound

Współautorka: Zealia Bishop

Data powsta­nia: grudzień 1929 – początek 1930

Data i miej­sce pierw­szej publi­ka­cji: listopad 1940, „Weird Tales”, wol. 35, nr 6 (wersja skrócona)

Ame­ry­kań­skie oraz angiel­skie wyda­nia książkowe:

Pol­skie wydania:

Jako Wzgórze:

Jako Kopiec:

  • Kopiec [przeł. Katarzyna Bogiel] – 2013

Uwagi:

Historia członka grupy konkwistadorskiej z 1541 roku, który odłącza się od towarzyszy i zapuszcza samotnie na tereny Oklahomy. Tam poznaje legendy o podziemnym królestwie. Skuszony wizją wielkich skarbów, wyrusza na spotkanie wspaniałości, przygód i grozy.

Najdłuższe, a zarazem jedno z najlepszych opowiadań zredagowanych przez Lovecrafta na zlecenie. Kopiec w 99% jest autorstwa HPL-a. Świadczy o tym notka na maszynopisie, który przygotowywał R.H. Barlow, streszczająca pomysł przekazany przez Zealię Bishop pisarzowi z Providence: „Niedaleko jest indiański kopiec, który nawiedza bezgłowy duch. Czasem przybiera postać kobiety”. Ponieważ to drobny element tekstu, reszta musi być dziełem wyobraźni Lovecrafta.

Kopiec nie tylko wprowadza bardzo ciekawe elementy niesamowite, stanowi także trafny komentarz do sytuacji ówczesnej zachodniej cywilizacji.

Początkowo nie sprzedało się w „Weird Tales”, gdyż było za długie i trudno było je podzielić na części (poza tym pismo miało problemy finansowe i musiało odpowiednio dobierać materiał).

Maszynopis

„Weird Tales” z pierwodrukiem opowiadania

Patrz również: