Tytuł: The Haunted Palace

Rok powstania: 1963

Reżyseria: Roger Corman

Scenariusz: Charles Beaumont (na podstawie wiersza E. A. Poego The Haunted Palace oraz powieści H. P. Lovecrafta Przypadek Charlesa Dextera Warda)

Obsada: Vincent Price, Debra Paget, Lon Chaney Jr. i inni

Uwagi: XVIII-wieczne Arkham. Podejrzewany o czarnoksięstwo Joseph Curwen zostaje spalony przez mieszkańców miasta. Przed śmiercią poprzysięga zemstę. Po 110 latach do Arkham przyjeżdża odległy potomek Curwena, Charles Dexter Ward, który jest do przodka bardzo podobny. Pragnie objąć w posiadanie odziedziczony zamek Curwena. Spotyka się z nieufnością, a wręcz wrogością mieszkańców wierzących, że przez niego czarnoksiężnik dopełni swej zemsty.

The Haunted Palace, w gruncie rzeczy należący do serii ekranizacji Poego, jest tak naprawdę adaptacją powieści Przypadek Charlesa Dextera Warda H. P. Lovecrafta. Utwór na potrzeby filmu został nieco uproszczony i osadzony w bardziej gotyckim otoczeniu, a na dodatek dorzucono do jego fabuły pewne elementy z Widma nad Innsmouth oraz Koszmaru w Dunwich. Chociaż produkcja mocno się zestarzała, to kilka elementów The Haunted Palace może się podobać.