The Green Meadow

Współautorka: Winifred Virginia Jackson

Napisane pod pseudonimami: Elizabeth Neville Berkeley (Jackson) oraz Lewis Theobald, Jun. (Lovecraft)

Data powstania: 1918 lub 1919

Data i miejsce pierwszej publikacji: wiosna 1927, „The Vagrant”

Amerykańskie oraz angielskie wydania książkowe:

Polskie wydania:

Jako Zielona Łąka:

Jako Zielona łąka:

Uwagi:

Zielona Łąka to quasi-naukowy raport ze znalezienia w meteorycie niezwykłej księgi zawierającej historię spisaną najczystszą, klasyczną greką. Częściowe tłumaczenie historii przynosi nam niezwykłą wizję, w której narrator – starożytny grecki filozof, jak stwierdza w jednym z listów Lovecraft – trafia do zalesionego tajemniczego miejsca.

Jest to chronologicznie pierwsze opowiadanie oprócz Lovecrafta sygnowane również przez innego autora – tutaj chodzi o poetkę Winifred Virginię Jackson. Tak naprawdę Zieloną Łąkę w całości napisał Lovecraft, panna Jackson pojawia się jako współautor wyłącznie dlatego, że tekst oparty jest w połowie na jej śnie (chodzi o opowieść znalezioną w tajemniczej księdze). Druga połowa – wstęp o meteorycie – stanowi wynik marzeń samego pisarza.

Trudno nazwać Zieloną Łąkę pełnowymiarową opowieścią – brakuje puenty, pełno w nim niedomówień. Tekst należy traktować raczej jako eksperyment, chęć zapisania „na pamiątkę” treści snów dwojga marzycieli.

Lovecraft w jednym z listów pisze, że utwór po raz pierwszy pojawił się w jego własnym czasopiśmie pt. „Hesperia”, nie istnieje jednak żaden egzemplarz gazety, przyjmuje się zatem, iż pierwsza publikacja nastąpiła dopiero w 1927 roku, w ostatnim numerze „The Vagrant”. Utwór, zamiast nazwiskami twórców, opatrzono komentarzem: „Przełożone przez Elizabeth Neville Berkeley oraz Lewisa Theobalda, Jun.”. Nazwiska to oczywiście pseudonimy odpowiednio Jackson oraz Lovecrafta. Warto dodać, że opowiadanie jest jednym z zaledwie dwóch tekstów tworzonych przez HPL-a z innymi autorami, które przy publikacji sygnowane była również jego nazwiskiem (zwykle je pomijano na jego własną prośbę; drugi ze wspomnianych utworów to Pełzający Chaos, także napisany z Winifred Virginią Jackson).

Patrz również: