The Horror at Martin's Beach

Współautorka: Sonia Haft Greene

Data powstania: czerwiec 1922

Data i miejsce pierwszej publikacji: listopad 1923, „Weird Tales”, wol. 2, nr 4 (opublikowane jako The Invisible Monster)

Amerykańskie oraz angielskie wydania książkowe:

Jako The Invisible Monster:

Jako The Horror at Martin’s Beach:

Polskie wydania:

Jako Groza na plaży Martina:

Jako Koszmar na plaży Martina:

Uwagi:

Załoga kutra rybackiego zabija dziwnego stwora. Jego szczątki zostają zaprezentowane na wystawie. Z morskich toni wkrótce nadchodzi straszliwa zemsta…

Opowieść napisana przez przyszłą żonę Lovecrafta, Sonię Haft GreeneGroza na plaży Marina ukazała się w „Weird Tales” jako The Invisible Monster, sygnowana wyłącznie nazwiskiem Sonii.

Pomysł na opowieść pojawił się zupełnie przypadkowo, w czasie gdy Sonia spacerowała z Lovecraftem:

(…) księżyc w pełni odbijał swe światło w wodnej toni, z oddali zaś dał się słyszeć osobliwy, niezwykły hałas – jakby prychanie i chrząkanie; migoczące światło tworzyło na wodzie księżycową ścieżkę, oświetlając okrągłe szczyty zanurzonych w wodzie drewnianych pali, połączonych ze sobą niby siecią olbrzymiego pająka – wszystko to stwarzało bujnej wyobraźni szerokie pole do popisu przy kreowaniu ciekawej opowieści niesamowitej. „Och, Howardzie – wykrzyknęłam – oto sceneria godna naprawdę dziwnej i tajemniczej opowieści.” Odparł: „Więc dalej, napisz ją.” „O, w żadnym razie. Zaprzepaściłabym dobry temat”, odparłam. „Spróbuj. Opowiedz mi, co kiełkuje w twej wyobraźni.” Idąc dalej zbliżyliśmy się do brzegu. Tam opisałam swą interpretację hałasów i całej sceny. Jego zapał był tak entuzjastyczny i szczery, że gdy rozstaliśmy się na noc, przysiadłam i napisałam ogólny zarys opowieści, którą on później uzupełnił i poprawił (The Private Life of H.P. Lovecraft, cyt. za: H.P. Lovecraft. Biografia, s. 470).

Inne opowiadanie grozy Sonii Greene – Godzina czwarta – nie zalicza się do dzieł Lovecrafta, gdyż wkład HPL-a w jego powstanie jest naprawdę znikomy (patrz: Utwory, w powstaniu których Lovecraft brał znikomy udział).

Okładka „Weird Tales” z pierwodrukiem opowiadania