Pol­skie wydania:

Jako Ostatnia próba:

Uwagi:

Melodramatyczna opowieść o lekarzu, który szuka lekarstwa na tajemniczą chorobę nękającą San Francisco. „Pomaga” mu jego złowieszczy pomocnik Surama.

Adolphe de Castro był autorem dużo starszym od Lovecrafta, najbardziej znanym ze znajomości z Ambrose’em Bierce’em (na której próbował na wszelkie możliwe sposoby zarobić). W czasie, gdy poznał HPL-a, dopiero aspirował do miana pisarza i szło mu na tyle opornie, że zgłosił się po pomoc. De Castro zaoferował Lovecraftowi jedną z opcji: zredagowanie obszernych wspomnień ze znajomości z Bierce’em albo zbioru opowiadań In the Confessional. Pisarz z Providence zdecydował się na drugą możliwość, a dokładniej na poprawienie jednego z opowiadań ze zbioru. Padło na utwór zatytułowany A Sacrifice to Science (Ofiara dla nauki – w pierwotnej postaci można utwór znaleźć w H. P. Lovecraft’s Collected Fiction: A Variorum Edition. Revisions and Collaborations).

Opowiadanie było straszliwie nielogiczne i nużące. Lovecraft pisał „Niemal eksplodowałem od koszmarnej monotonii [tego] głupstwa” (list do Franka Belknapa Longa, grudzień 1927, cyt. za: H.P. Lovecraft. Biografia, s. 743). Pisarz nie ulepszył go zbytnio, chociaż wprowadził elementy nadprzyrodzone oraz odwołania do swojej mitologii.

„Weird Tales” z pierwodrukiem opowiadania

Otrzymał za nie 16 dolarów.

Patrz również: