The Loved Dead

Współautor: Clifford Martin Eddy, Jr.

Data powstania: ok. października 1923

Data i miejsce pierwszej publikacji: maj-lipiec 1924, „Weird Tales”, wydanie specjalne, wol. 4, nr 2

Amerykańskie oraz angielskie wydania książkowe:

Polskie wydania:

Jako Ukochani zmarli:

Uwagi:

Opowieść o nekrofilu, którego upodobań nie rozumieją właściciele kolejnych zatrudniających go zakładów pogrzebowych.

Pierwotny tytuł brzmiał Beloved Dead. Różnica między loved a beloved jest niewielka, ale istotna w kontekście przyzwoitości. Loved oznacza przywiązanie, troskę; beloved znaczy dosłownie „ukochany” i używa się go z czułością.

Opowiadanie różni się w dużym stopniu od poprzednich dwóch prac C. M. Eddy’ego, które poprawiał Lovecraft. Musiał on w dużym stopniu zaingerować w opowieść, być może nawet napisał cały tekst od nowa. Świadczy o tym zwłaszcza język utworu, bogaty w epitety i typowe dla Lovecrafta wyrażenia. S. T. Joshi twierdzi wręcz, że HPL umyślnie przekształcił go w parodię opowieści sensacyjnych.

Mimo to nie wszyscy uznali opowieść za parodię. Lovecraft pisze: „Byłem w życiu kilka razy na posterunku policji (…) raz, by zobaczyć się z szefem policji w związku z zakazem sprzedaży czasopisma jednego z moich klientów (…)” (list do J. Vernona Shea’ego, 30 października 1931, cyt. za: H.P. Lovecraft. Biografia, s. 563). Chodziło o numer specjalny „Weird Tales” z Ukochanymi zmarłymi w środku. Opowiadanie wzbudziło spore zamieszanie tematyką nekrofilii. Lovecraft najwyraźniej nie przejął się zbytnio sprawą, gdyż w korespondencji niewiele o niej wspomina.

„Weird Tales” z pierwodrukiem opowiadania