The Shunned House

Data powsta­nia: 16-19 października 1924

Data i miej­sce pierw­szej publi­ka­cji: 1928, The Shun­ned House, The Recluse Press, Athol, Massachusetts

Ame­ry­kań­skie oraz angiel­skie wyda­nia książkowe:

Pol­skie wydania:

Jako Przeklęty dom:

Jako Opuszczony dom:

Uwagi:

Narrator i jego stryj zgłębiają historię i tajemnice tytułowego opuszczonego domu w Providence, w którym przez pokolenia umarło zadziwiająco wiele osób.

W październiku 1924 roku Lovecraft odwiedził miasteczko Elizabeth w stanie New Jersey (sam mieszkał już wtedy z żoną Sonią w ogromnym Nowym Jorku). To miłe ustronie okazało się inspirujące dla pisarza. W szczególności zaintrygował go pewien dom:

„(…) na północno-wschodnim rogu Bridge St. i Elizabeth Ave. stoi przerażający stary dom — ponure miejsce, w którym na początku osiemnastego stulecia musiały mieć miejsce czarne jak noc czyny — ze sczerniałymi, niemalowanymi ścianami, nienaturalnie stromym dachem oraz zewnętrznymi schodami wiodącymi na piętro, zduszony tak gęstą plątaniną bluszczu, że trudno się oprzeć wrażeniu, że roślinność ta jest przeklęta albo też karmi się zwłokami. Domostwo przypomina mi dom pani Babbitt na Benefit St., który, jak zapewne pamiętasz, zainspirował mnie do napisania wiersza Dom w 1920 roku” (list do Lillian D. Clark, 4-6 listopada 1924, cyt. za: H.P. Lovecraft. Biografia, s. 589).

Dom w Providence o numerze 135 na Benefit Street, pochodzący z 1763 roku, został odrestaurowany i stoi do dziś. Oto jego zdjęcie:

Opuszczony dom jako pierwszy w dorobku Lovecrafta obficie wykorzystuje topografię i historię rodzinnego Providence autora. W pierwszej części tekst przypomina obszerną kronikę rodziny zamieszkującej tytułowy „opuszczony dom”. Utwór stanowi także pierwszy krok pisarza na drodze do science fiction – narrator stara się wyjaśnić rozgrywające się wydarzenia na gruncie nauki początków XX wieku.

Mimo iż Opuszczony dom podobał się przyjaciołom autora, wiele pism go odrzuciło, uzasadniając, że akcja rozwija się zbyt wolno. Ostatecznie opowiadanie ukazało się w formie „książkowej” w 1928 roku, chociaż trudno powiedzieć, by jego publikacja została doprowadzona do końca (patrz: The Shun­ned House).

Maszynopis opowiadania