The Tree

Data powstania: I połowa 1920 r.

Data i miejsce pierwszej publikacji: październik 1921, „The Tryout”, nr 7

Amerykańskie oraz angielskie wydania książkowe:

Polskie wydania:

Jako Drzewo:

Uwagi:

Tyran Syrakuz ogłasza konkurs na rzeźbę Tyche (bogini losu i szczęścia w mit. gr.). Bierze w nim udział dwójka przyjaciół, Kalos i Musides. Ich przyjaźń w wyniku rywalizacji zostanie gruntownie zrewidowana.

Choć może się wydawać, że to pastisz lorda Dunsany, tym razem Lovecraft nie czerpał z twórczości Irlandczyka. Fabułę (z nieco innym zakończeniem) HPL miał wymyśloną rok przed poznaniem prac lorda Dunsany.

Drzewo to dowód na to, jak zgrabnie Lovecraft operował faktami historycznymi – S.T. Joshi na podstawie kilku słów (H.P. Lovecraft. Biografia, s. 379) jest w stanie wskazać, o którego tyrana chodzi, a także podać przedział czasowy, w którym mogła się rozegrać opowieść (a zatem utwór nie należy do cyklu Krain Snów). Warte uwagi jest to, że poszczególne imiona czy nazwy w tekście mają korzenie w języku greckim (np. Kalos znaczy „przystojny”, „urodziwy”, a Musides – „syn Muz”).

Sam autor jednak nisko cenił tekst. Mówił: „mogłoby – napisane na dobrym materiale – stanowić wyśmienitą okleinę na półkę, niewiele więcej” (list z 10 listopada 1936 r. do Wilfreda Blancha TalmanaH.P. Lovecraft. Biografia, s. 380).

Maszynopis