Poniższa encyklopedia ma na celu zebranie informacji o stworzeniach, miejscach, tajemnych księgach i innych elementach zabawy literackiej, którą uprawiał Lovecraft ze swoimi kolegami, a którą ostatecznie August Derleth nazwał „mitologią Cthulhu”. Skupiłem się wyłącznie na utworach Lovecrafta, nie zamieszczałem informacji zaczerpniętych z tekstów czy esejów innych autorów. Ponieważ przez lata pseudomitologia ta została absurdalnie i często pokracznie rozbudowana, pragnąłem niejako zaprezentować kanon Lovecrafta, pozbawiony modyfikacji i przekłamań pochodzących z innych źródeł.

Jeśli mowa o dziale Postacie, nie zawiera on wszystkich osób występujących w opowieściach mitycznych HPL-a. Dokonałem subiektywnego wyboru i opisałem jedynie tych osobników, którzy mieli bliższą styczność z elementami świata mitów lub sami ten świat stanowili (jak np. postacie z krainy snów).

Pod koniec każdego hasła znajduje się lista utworów, w których dany element występuje. Nie oznacza to, że pojawia się tam literalnie – np. że dochodzi do spotkania bohaterów z daną istotą – a po prostu, że jest tam co najmniej wspomniany. Wyrazy pisane wielkimi literami to hasła występujące w innym miejscu w spisie, każdy z nich opatrzony jest linkiem wiodącym w odpowiednie miejsce encyklopedii.

Mateusz Kopacz

UWAGA! WPISY MOGĄ ZAWIERAĆ OPISY FABUŁ!

Bestiariusz

Mityczne księgi

Mityczne miejsca

Postacie

Inne