BestiariuszMityczne księgi |Mityczne miejscaPostacie


UWAGA! WPISY MOGĄ ZAWIERAĆ OPISY FABUŁ!


 • Aklo – język i alfabet o mistycznej mocy, używany przez dawne kulty. Pierwsza wzmianka o nim pojawiła się u Arthura Machena w opowiadaniu Biały lud (wyd. pol.: Inne światy, C&T, Toruń 2007). Wykorzystywał go WILBUR WHATELEY do obrzędów. W aklo był napisany także dziennik znaleziony przez ROBERTA BLAKE’A w kościele GWIEZDNEJ MĄDROŚCI. Występuje: Zgroza w Dunwich, Dziennik Alonzo TyperaNawiedziciel Mroku.
 • Dho, formuła – słowa, których powtarzanie wywołało u WILBURA WHATELEYA wizję „wewnętrznego miasta i obu biegunów magnetycznych” (przeł. Maciej Płaza, Zgroza w Dunwich, w: Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści, s. 348). Występuje: Zgroza w Dunwich.
 • Dho-Hna, formuła – słowa, dzięki którym WILBUR WHATELEY nie będzie musiał czekać z podróżą na bieguny magnetyczne Ziemi aż do oczyszczenia świata przez PRZEDWIECZNYCH. Występuje: Zgroza w Dunwich.
 • Ezoteryczny Zakon Dagona – pogańska sekta, która ma siedzibę w neoklasycystycznym budynku dawnej loży masońskiej w INNSMOUTH. Kult ten w zasadzie decyduje o wszystkim w INNSMOUTH i jest podporządkowany priorytetom ISTOT Z GŁĘBIN. Występuje: Widmo nad Innsmouth.
 • Gwiezdna Mądrość – sekta, którą założył w 1844 roku prof. Enoch Bowen po powrocie z Egiptu z LŚNIĄCYM TRAPEZOEDREM. Sekta skupia się wokół tego przedmiotu – dzięki niemu członkowie zaglądali w inne światy, a także przywoływali NAWIEDZICIELA MROKU, któremu składali krwawe ofiary. Sekta miała siedzibę w dawnym kościele Wolnej Woli na Federal Hill w Providence. W związku ze zniknięciami kościół został zamknięty w 1877 roku, a członkowie sekty – większość spośród 200 osób – wyjechali z miasta. Dalsze losy Gwiezdnej Mądrości pozostają nieznane. Występuje: Nawiedziciel Mroku.
 • Ibn Ghaziego, proszek – substancja do rozpylania, która ujawnia niewidzialne istoty. Skorzystali z niej HENRY ARMITAGE z towarzyszami-naukowcami, aby zobaczyć koszmarnego brata bliźniaka WILBURA WHATELEYA. Występuje: Zgroza w Dunwich.
 • Koth – symbol czy też znak wykreślony nad wejściem do wysokiej wieży w krainie snów, zlokalizowanej w mieście GUGÓW. Czasem wieża ta jest nazywana Koth właśnie od tego symbolu. Występuje: Ku nieznanemu Kadath śniąca się wędrówka, Przypadek Charlesa Dextera Warda.
 • lagh – metal sprowadzony na Ziemię przez MI-GO. Zbudowany z niego był wałek, w którym T’YOG przechowywał zwój ochronny przed GHATANOTHOĄ. Występuje: Z bezmiaru eonów.
 • Lśniący Trapezoedr – „Domniemana czterocalowa kula okazała się niemal czarnym, czerwono prążkowanym wielościanem o wielu płaskich, nieregularnych powierzchniach” (przeł. Maciej Płaza, Nawiedziciel Mroku, w: Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści, s. 743). Wpatrywanie się w przedmiot sprawia, że Trapezoedr zaczyna lśnić, a na jego ściankach ukazują się wizje odległych światów. W tym momencie zostaje też przyzwany Nawiedziciel Mroku – wcielenie NYARLATHOTEPA. „Kamień wytworzono na mrocznej planecie YUGGOTH, na Ziemię przywędrował razem z PRZEDWIECZNYMI (…); z antarktycznych ruin wydobyli go LUDZIE WĘŻE z WALUZJI. Po wielu eonach w LEMURII spoczął na nim wzrok pierwszych istot ludzkich. Długo, długo wędrował przez dziwne lądy i jeszcze dziwniejsze morza, aż zatonął razem z ATLANTYDĄ; potem zaplątał się w sieć minojskiego rybaka, który następnie sprzedał go śniadym kupcom z nocnej krainy Khem [tj. Egiptu]. Faraon NEPHREN-KA wybudował dlań świątynię z bezokienną kryptą, a następnie popełnił czyn, który sprawił, że jego imię wymazano ze wszystkich pism i pomników. Potem kamień spał w ruinach starego sanktuarium zburzonego przez kapłanów i nowego faraona, aż wreszcie rydel współczesnego odkrywcy po raz kolejny zbudził go na pohybel ludzkości (tamże, s. 748). Tym współczesnym odkrywcą był prof. Enoch Bowen, założyciel sekty GWIEZDNEJ MĄDROŚCI, która umieściła kamień w wieży kościoła na Federal Hill w Providence. Po tym, jak Trapezoedr sprowadził zagładę na ROBERTA BLAKE’A, niejaki przesądny doktor Dexter wrzucił go do Zatoki Narragansett. Występuje: Nawiedziciel Mroku.
 • Naacal – starodawny język, którym posługiwano się na MU. Występuje: Z bezmiaru eonówPoprzez bramy srebrnego klucza.
 • Nhhngr, formuła – znana STAREMU WHATELEYOWI. Po opanowaniu świata przez PRZEDWIECZNYCH i śmierci starego czarownika będzie niezbędna WILBUROWI WHATELEYOWI do niewiadomych celów. Występuje: Zgroza w Dunwich.
 • Przysięga Dagona – trzystopniowa przysięga składana przez mieszkańców INNSMOUTH. Nie jest powiedziane, co oznacza każdy ze stopni, a także który stopień jest dobrowolny. Wiadomo jedynie, że drugi stopień zobowiązuje do całkowitego milczenia o sprawach tajnych w społeczności, tj. głównie na temat powiązań mieszkańców z ISTOTAMI Z GŁĘBIN. Za złamanie przysięgi drugiego stopnia ZADOK ALLEN zostaje złożony w ofierze przez EZOTERYCZNY ZAKON DAGONA. Występuje: Widmo nad Innsmouth.
 • pthagon – membrana wytwarzana na MU ze skóry wewnętrznej jaszczurki o nazwie YAKITH. Tworzono z niej zwoje z zaklęciami. Występuje: Z bezmiaru eonów.
 • srebrny klucz – rzeźbiony, pokryty osobliwymi napisami artefakt przekazywany z pokolenia na pokolenie w rodzinie Carterów. Edmund Carter, który uciekał przed prześladowaniami w Salem w 1692 roku, umieścił go w starej, rzeźbionej skrzynce. Przechowywany na strychu w rezydencji Carterów pod Bostonem, został odnaleziony w XX wieku przez RANDOLPHA CARTERA. Stanowił on klucz do bramy do innych wymiarów. Jedno z fizycznych wejść otwieranych tym kluczem znajdowało się w WĘŻOWEJ NORZE, jaskini w lesie niedaleko rezydencji Carterów na północ od ARKHAM. Występuje: Srebrny kluczPoprzez bramy srebrnego klucza.
 • Starszy Znak – gest bądź też znak graficzny, który nie ma jednoznacznej funkcji. Raz wykonuje się go w obronie przez złem (Ku nieznanemu Kadath śniąca się wędrówka), innym razem to zło ściąga (Posłaniec). Błędnie tłumaczony na polski jako „Znak Starszych Bogów”. Występuje: Ku nieznanemu Kadath śniąca się wędrówka, PotomekPosłaniecPoprzez bramy srebrnego klucza.

Starszy Znak wg Lovecrafta, zaczerpnięty z listu do Clarka Ashtona Smitha z 7 listopada 1930 roku. Warto zwrócić uwagę, że różni się całkowicie od wersji Augusta Derletha, czyli słynnego „pentagramu z okiem”