The Whisperer in Darkness

Data powsta­nia: 24 lutego – 26 sierpnia 1930

Data i miej­sce pierw­szej publi­ka­cji: sierpień 1931, „Weird Tales”, wol. 18, nr 1

Ame­ry­kań­skie oraz angiel­skie wyda­nia książkowe:

Pol­skie wydania:

Jako Szepczący w ciemności:

Uwagi:

Relacje o powodziach w stanie Vermont latem 1927 r. zawierają liczne wzmianki o niezwykłych ciałach unoszonych przez wodę. Pogłoskami interesuje się Albert N. Wilmarth, profesor z Uniwersytetu Miskatonic. Wkrótce nawiązuje korespondencyjny kontakt z Henrym Wentworthem Akeleyem, badaczem z Vermontu. Ten ostatni twierdzi, że w jego okolicy znajduje się cała kolonia istot pozaziemskich, wydobywających metal nieznany na ziemi, i to ich ciała wymywa powódź. Wilmarth z początku traktuje sceptycznie te rewelacje, ale z czasem, gdy Akeley przesyła mu kolejne materiały, zaczyna się w nim tlić podejrzenie, że jest w tym jakaś prawda. W końcu profesor otrzymuje od vermontczyka list z prośbą o odwiedziny.

„Weird Tales” z pierwodrukiem opowiadania

Lovecraft długo męczył się nad Szepczącym w ciemności, aczkolwiek wynik końcowy jest naprawdę godny uwagi. Wstępna wersja została ukończona 7 maja i niedługo potem usłyszeli ją z ust autora Frank Belknap Long oraz Bernard Austin Dwyer. Ten drugi przedstawił konstruktywną krytykę niektórych części opowiadania. W efekcie Lovecraft przystąpił do poprawiania utworu. Wyeliminował m.in. elementy, które zbyt szybko zdradzały puentę, jak również uczynił głównego bohatera nieco bardziej sceptycznym.

Szepczący w ciemności zawiera elementy, które autor znał z autopsji. Powodzie w Vermoncie wydarzyły się naprawdę w 1927 roku; podobnie wiele obiektów topograficznych i osób miało swoje odpowiedniki w rzeczywistości. Miejscami Lovecraft w zasadzie cytuje swój esej na temat wyjazdu do Vermontu pt. Vermont – A First Impression.

Farnsworth Wright, wydawca „Weird Tales”, ochoczo przyjął opowiadanie. Lovecraft otrzymał za nie 350 dolarów – największą kwotę, jaką kiedykolwiek przyniesie mu pojedynczy tekst.

Strona tytułowa opowiadania w „Weird Tales”

Maszynopis

Patrz również: