H. P. Lovecraft znajdował naśladowców i twórców tylko nawiązujących do jego dzieł na całym świecie. Ich utwory trafiały również do Polski, inspirując jednocześnie polskich autorów do tworzenia własnych rozszerzeń uniwersum Lovecrafta. Oto zagraniczne i rodzime pastisze “mitów Cthulhu”.

Mateusz Kopacz, Tomasz Surowiecki

Książki:

Tytuł: Pasożyty umysłu

Tytuł oryginału: The Mind Parasites

Autor: Colin Wilson

Wydawca: Rebis

Miejsce i rok wydania: Poznań 1990

Przekład: Tadeusz Zysk

Ilość stron: 319

Uwagi: “Colin Wilson, autor światowego bestseleru Outsider, w mistrzowski sposób połączył mroczną fantazję H. P. Lovercrafta, siłę perswazji H. G. Wellsa i swą oryginalną interpretację dziejów ludzkości w cudowną, zniewalającą, pełną wyobraźni, ale i przerażającą opowieść. Akcja toczy się na przełomie XX i XXI w. Archeolog Austin wraz z grupą uczonych walczy z zagadkowymi istotami, które od pewnego czasu opanowały i zamieszkują umysły ludzkie, próbując je zniewolić…”

Colin Wilson, socjolog i badacz literatury, natknąwszy się na dzieła Lovecrafta, tak o nich napisał:

Pod pewnymi względami Lovecraft jest przerażającą postacią. W swej „wojnie z racjonalnością” przywodzi na myśl W.B. Yeatsa. Jednak w odróżnieniu od Yeatsa jest chory i bardziej przypomina Petera Kürtena, mordercę z Düsseldorfu (…). Lovecraft jest całkowicie zamknięty w sobie. Odrzucił „rzeczywistość”. Wydaje się, że utracił wszelkie poczucie normalności, które zwykłego człowieka zawróciłoby w połowie drogi [Wilson, The Strength to Dream, w: H. P. Lovecraft. Biografia, s. 1082]

Ta “makabryczna” ocena Lovecrafta przez Wilsona skłoniła Augusta Derletha do rzucenia wyzwania Wilsonowi, by on spróbował napisać coś w stylu pisarza z Providence. I choć Wilson złagodził nieco swoje zdanie na temat HPL-a, to wyzwanie przyjął i jego wynikiem są Pasożyty umysłu.

Tytuł: Dziedzictwo Lovecrafta

Tytuł oryginału: Lovecraft’s Legacy

Wybór: R. E. Weinberg, M. H. Greenberg

Wydawca: Rebis

Miejsce i rok wydania: Poznań 1992

Przekład: nie podano

Ilość stron: 376

Spis treści: Wstęp – Robert Bloch, Sekret serca – Mort Castle, Inny człowiek – Ray Garton, Willy – Graham Masterton, Duże “R” – Brian Lumley, Brzydki – Gary Brandner, Ostrze i pazur – Hugh B. Cave, Nadzorca dusz – Joseph A.Citro, Z dziennika Helmuta Heckera – Chet Williamson, Meryphillia – Brian McNaughton, Pan krainy – Gene Wolfe, H.P.L. – Gahan Wilson, Boski rozkaz – Ed Gorman, Sosnowe pustkowie – F.Paul Wilson

Uwagi: Chociaż antologia zawiera znane nazwiska, jest bardzo nierówna pod względem poziomu. Ponadto, opowiadania rzadko kiedy nawiązują bezpośrednio do uniwersum Lovecrafta. Częściej to klimat decyduje o pokrewieństwie, a niekiedy analogii do twórczości HPL-a zupełnie nie widać. Pod tym linkiem dostępna jest recenzja książki.

Tytuł: Władcy podziemi

Tytuł oryginału: The Burrowers Beneath

Autor: Brian Lumley

Wydawca: Limbus

Miejsce i rok wydania: Bydgoszcz 1993

Przekład: Sławomir Studniarz

Ilość stron: 276

Uwagi: Powieść rozpoczynająca serię przygód o Tytusie Crowie Briana Lumleya (wydawnictwo Limbus jednak nie wydało dalszego ciągu, dopiero po latach podjęło się tego Vis-a-Vis Etiuda – patrz niżej). Jest to pierwsza wydana w Polsce książka spośród tych, które znaczącą poszerzyły uniwersum Mitologii Cthulhu. Niestety, Brian Lumley był również jednym z tych, którzy “spopularyzowali” wypaczenia, jakich na wizji świata Lovecrafta dokonał August Derleth. Pod tym linkiem dostępna jest recenzja książki.

Tytuł: Drapieżcy

Tytuł oryginału: Prey

Autor: Graham Masterton

Wydawca: Prima

Miejsce i rok wydania: Warszawa 1993

Przekład: Andrzej Szulc

Ilość stron: 316

Wznowienia: Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 1994, Albatros, Warszawa 2008

Uwagi: Niekanoniczne podejście Mastertona do Mitologii Cthulhu. Fortyfoot House – zaniedbany wiktoriański sierociniec na wyspie Wight – kryje w sobie mroczną tajemnicę. Przed ponad stu laty zmarli tam w niewyjaśnionych okolicznościach wszyscy wychowankowie – sześćdziesięcioro dzieci. Okoliczni mieszkańcy nadal unikają rozmów na temat zabytkowego domostwa i omijają go z daleka. Coś podstępnego i przerażającego czai się w jego wnętrzu. David Williams, wychowujący samotnie siedmioletniego syna, podejmuje się dokonać remontu tajemniczego budynku. Wraz z nimi do domu wprowadza się piękna, młoda dziewczyna. W Fortyfoot House ma miejsce seria niezwykłych i zarazem tragicznych wydarzeń. Zbyt późno David odkrywa sekrety sumeryjskich bram czasu i prastarej cywilizacji, która panowała na Ziemi przed nastaniem człowieka i która chce z powrotem zająć jego miejsce…

W powieści pojawiają się liczne elementy utworów Lovecrafta: Brązowy Jenkins, Keziah Mason, Mazurkiewicz (Sny w Domu Wiedźmy), miasto Sarnath, Praistoty (oryg. Old Ones, czyli również Wielcy Przedwieczni) czy Yog-Sothoth.

Za zwrócenie uwagi na tę książkę dziękuję Krzysztofowi Grzesikowi.

Tytuł: Zmierzch nad Stonehenge

Autor: Robert E. Howard

Wydawca: GEA

Miejsce i rok wydania: Warszawa 1994

Przekład: Aldona Szpakowska, Ewa Witecka, Andrzej Sawicki, Piotr Ogorzałek

Ilość stron: ?

Spis treści: Zmierzch nad Stonehenge; Czarny Monolit; Płomień Asurbanipala; Skarb Jukatanu; Arkham; Nie kopcie mi grobu; Mury Mekki; Dolina Czerwia; Czarne morza; Cień bestii; Szepty nocnych wiatrów; Serce starego Garfielda; Wygnaniec z Atlantydy; Ostatnie słowa; Cień Szarego Boga; Otwarte okno

Uwagi: Większość opowiadań z tego zbioru nawiązuje do twórczości Lovecrafta bądź klimatem (Skarb Jukatanu), bądź bezpośrednio poprzez wykorzystanie elementów świata Mitów Cthulhu (Czarny Monolit czy Arkham).

Tytuł: Zakazana strefa

Tytuł oryginału: The Forbidden Zone

Autor: Whitley Strieber

Wydawca: Zysk i S-ka

Miejsce i rok wydania: Poznań 1996

Przekład: Robert Lipski

Ilość stron: 352

Uwagi: Opis na odwrocie: ““Każde miasteczko ma jakieś specjalne miejsce, na przykład wzgórze. Zakochani chodzą tam flitrować, rodziny na majówki, a dzieci zimą na sanki. Dla społeczności Osecoli nie było w nim nic groźnego… aż do dzisiaj. Budzi się prastara moc ukryta pod wzgórzem. Terror przybył spoza czasu, przestrzeni i otchłani ludzkiego poznania pełen obcych, odrażających potrzeb i pragnień. Świetna powieść w konwencji prozy H.P.Lovecrafta. Piorunująca mieszanka grozy i fantastyki.”

Tytuł: Księga Ioda

Tytuł oryginału: The Book of Iod

Autor: Henry Kuttner

Wydawca: MAG

Miejsce i rok wydania: Warszawa 1997

Przekład: Witold Nowakowski

Ilość stron: 192

Spis treści: [autorem wszystkich tekstów jest Henry Kuttner, chyba że wskazano inaczej] Wstęp (Robert M. Price), Sekret Kralitzów, Żerca dusz, Potwór z Salem, Czarny pocałunek (Henry Kuttner i Robert Bloch), Żart Droom-Avisty, Najeźdźcy, Żaba, Hydra, Dzwony grozy (Henry Kuttner jako Keith Hammond), Łowy, Pod nagrobkiem (Robert M. Price), Śmierć z zaciemnienia (Lin Carter)

Uwagi: Zbiór ten (będący tłumaczeniem jednej z książek serii poświęconej mitologii Cthulhu wydawnictwa Chaosium Inc.) zawiera wszystkie utwory Henry’ego Kuttnera (oraz dwa teksty innych pisarzy) wzmiankujące fikcyjny twór autora, jakim jest Księga Ioda.

RECENZJA

Tytuł: Résumé z potworami

Tytuł oryginału: Résumé with Monsters

Autor: William Browning Spencer

Wydawca: Zysk i S-ka

Miejsce i rok wydania: Poznań 1998

Przekład: Zbigniew A. Królicki

Ilość stron: 224

Uwagi: Niezwykła powieść, od nieco innej strony podejmująca temat potworów z mitologii Lovecrafta. Tym razem pojawiają się one w postaci urojeń pewnego mężczyzny, Philipa Kenana. W wyniku tych “prześladowań” dochodzi w życiu Kenana do wielu absurdalnych sytuacji. W powieści nie brak ironii i delikatnie zarysowanego humoru. Na pewno warto zapoznać się z książką jeśli ma się okazję, a dodatkową rekomendacją niech będzie fakt, że S. T. Joshi wymienia Résumé z potworami wśród najciekawszych pozycji okołolovecraftowskich powstałych po śmierci pisarza z Providence.

Necronomicon, czyli księga umarłego prawa 2000

Necronomicon, czyli księga umarłego prawa 2011

Tytuł: Necronomicon, czyli księga umarłego prawa

Tytuł oryginału: Al Azif

Autor: El Hazzared

Wydawca: FOX

Miejsce i rok wydania: Wrocław 2000

Przekład: Krzysztof Azarewicz (2000), Marek Skierkowski (2011)

Ilość stron: 238 (2000), 162 (2011)

Wznowienie: XXL, Wrocław 2011

Uwagi: Nie jest to rzecz jasna “prawdziwy” Necronomicon, znany z opowieści Lovecrafta, bo ten nie istnieje. Krzysztof Azarewicz, poeta, okultysta i tłumacz, wybrał po prostu pewne fragmenty innych fałszywych “Necronomiconów”, w tym niejakiego Simona i przełożył na język polski. Nie wiedzieć czemu tłumacz we wznowieniu został zmieniony.

Tytuł: Kult

Tytuł oryginału: Культ

Autor: Lubko Deresz

Wydawca: Prószyński i S-ka

Miejsce i rok wydania: Warszawa 2005

Przekład: Opracowanie zbiorowe

Ilość stron: 200

Uwagi: Debiutancka powieść młodego ukraińskiego autora szybko zdobyła rozgłos wśród czytelników, a w niektórych kręgach, jakby uzasadniając swój tytuł, zyskała miano kultowej. Rozmigotana tkanka fabuły rozpięta jest między wymiarem rzeczywistym a fantastycznym. Na poziomie rzeczywistości jej młody bohater, Jurko Banzaj, przyjeżdża do tajemniczego, zagubionego wśród gór miasteczka, by w ramach praktyk studenckich uczyć biologii w szkole średniej, której grono pedagogiczne składa się z samych dziwaków. Zakochuje się w swojej uczennicy Darci Borges i zaprzyjaźnia z dwoma uczniami outsiderami. Wystawiają razem performance, dający wyraz niechęci do homogenizacji kultury, palą haszysz, czytają dobre książki, słuchają starego rocka i alternatywnej muzyki i dają odpór zrusyfikowanym hopnikom – czcicielom muzyki pop i dresów. Jurka łączy z Darcią nie tylko niewinne uczucie, lecz również „świadome śnienia”, które przenoszą bohaterów w inny wymiar, rządzony przez Wielkich Pradawnych. Wygnani na odległe planety bogowie zamierzają wtargnąć w rzeczywistość bohaterów, gdzie chcą stoczyć decydującą bitwę z siłami dobra.

Fantastyczna warstwa powieści jest inspirowana twórczością Howarda Phillipsa Lovecrafta i Carlosa Castanedy. Wielkimi zaletami powieści, poza wartką akcją, są bogactwo stylistyczne, absurdalne poczucie humoru i nieujarzmiona wyobraźnia autora, który błyskotliwie balansuje pomiędzy liryzmem, groteską a grozą.

Tytuł: Przejście

Wydawca: Copernicus Corporation

Miejsce i rok wydania: Warszawa 2005

Ilość stron: 208

Spis treści:

Tindalos – Szymon Zaleski
Eksperyment – Krzysztof Piskorski
Mały, stary kościółek na wzgórzu – Krzysztof J. Majewski
Leśny pamiętnik – Michał Oracz
Przejście – Łukasz M. Pogoda
Płyta – Paweł Marczewski
Różaniec z bursztynu – Rafał Dębski
Nocna wizyta – Robert Lipski
Żywa woda – Konrad T. Lewandowski

Uwagi: Pozycja bardzo interesująca, gdyż jest to pierwsza polska (tzn. stworzona przez polskich pisarzy) antologia opowiadań powiązanych z mitologią Cthulhu bądź Lovecraftem. A przynajmniej z założenia powiązanych, bo w co poniektórych utwory nie wykazują żadnych analogii. Pod tym linkiem można przeczytać recenzję zbioru.

Tytuł: Kretochłony

Tytuł oryginału: The Burrowers Beneath

Autor: Brian Lumley

Wydawca: Vis-a-vis/Etiuda

Miejsce i rok wydania: Kraków 2005

Przekład: Stefan Baranowski

Ilość stron: 182

Uwagi: Jest to ta sama książka co Władcy podziemi (patrz wyżej), tyle że w innym przekładzie. W przeciwieństwie do wydawnictwa Limbus, Vis-a-vis nie poprzestało na jednej pozycji. Pod tym linkiem znajduje się recenzja książki.

Tytuł: Przemiana Tytusa Crowa

Tytuł oryginału: The Transition of Titus Crow

Autor: Brian Lumley

Wydawca: Vis-a-vis/Etiuda

Miejsce i rok wydania: Kraków 2006

Przekład: Stefan Baranowski

Ilość stron: 214

Uwagi: Drugi tom serii przygód Briana Lumleya o Tytusie Crowie. Pod tym linkiem można przeczytać jego recenzję.

Tytuł: Zegar snów

Tytuł oryginału: The Clock of Dreams

Autor: Brian Lumley

Wydawca: Vis-a-vis/Etiuda

Miejsce i rok wydania: Kraków 2006

Przekład: Stefan Baranowski

Ilość stron: 170

Uwagi: Trzecia część serii przygód Briana Lumleya o Tytusie Crowie. Chociaż autor stworzył 6 części cyklu, jak na razie Zegar snów jest ostatnią pozycją o Tytusie Crowie wydaną w Polsce. Pod tym linkiem można przeczytać recenzję książki.

Tytuł: Pseudonomicon

Tytuł oryginału: The Pseudonomicon

Autor: Phil Hine

Wydawca: Okultura

Miejsce i rok wydania: Warszawa 2007

Przekład: Dariusz Misiuna

Ilość stron: 96

Uwagi: Opis wydawcy: “Każdy bóg sprowadza na swych wyznawców własny rodzaj szaleństwa” – pisze Phil Hine w Pseudonomiconie, przywołując mit o Wielkich Starych Bóstwach, tytanach władających światem. Kim są te bóstwa? Na czym polega ich władza? I jak można poznać ich istotę? O tym wszystkim traktuje Pseudonomicon, jedna z najbardziej intrygujących ksiąg magicznych. Niechaj nie zwiodą was pozory, w tej malutkiej książeczce czyha groza. Hine opowiada w niej o pradawnym kulcie, którego istotą jest szaleństwo. Kulcie skupionym wokół przeklętej księgi, stworzonej we śnie, zwanej Necronomiconem, którą rozsławiły utwory mistrza horroru, H.P. Lovecrafta. A że czyni to bez strachu i z poczuciem humoru, inspiruje do twórczego szaleństwa.” W tym miejscu można przeczytać pierwszy rozdział książki.

Tytuł: Dom Cthulhu

Tytuł oryginału: The House of Cthulhu

Autor: Brian Lumley

Wydawca: Vis-a-vis/Etiuda

Miejsce i rok wydania: Kraków 2007

Przekład: Stefan Baranowski

Ilość stron: 232

Spis treści: Jak Kank Thad powrócił do Bhur-Esh; Księga czarownika; Dom Cthulhu; Tharquest i wampirzyca; Zabić czarownika!; Zagadkowa korespondencja; Mylakhrion nieśmiertelny; Panowie moczarów; Wino czarownika; Sen czarownika

Uwagi: Zbiór opowiadań w klimacie fantasy osadzony na kolejnym prehistorycznym lądzie zanurzonym w świecie Lovecrafta. Pod tym linkiem można przeczytać recenzję książki.

Tytuł: Harry Keogh i inni dziwni bohaterowie

Tytuł oryginału: Harry Keogh: Necroscope and Other Weird Heroes!

Autor: Brian Lumley

Wydawca: Vis-a-vis/Etiuda

Miejsce i rok wydania: Kraków 2007

Przekład: Katarzyna Płaza; Stefan Baranowski

Ilość stron: 320

Spis treści: Martwy Eddy; Sny dinozaurów; Wskrzeszenie; Początek; Władca robaków; Imię i liczba; Magiczne Trunki Naxasa Nissa; Złodziej snów

Uwagi: Zbiór opowiadań został podzielony na trzy części. Najbardziej interesujące dla wielbiciela Lovecrafta są dwie ostatnie, czyli przygody Tytusa Crowa (Początek, Władca robaków oraz Imię i liczba) oraz Davida Hero i Eldina Wędrowca – dwójki mieszkańców Krainy Snów (opowiadania Magiczne Trunki Naxasa Nissa i Złodziej snów). Pierwsze trzy teksty to z kolei przygody tytułowego Harry’ego Keogha – Nekroskopa.

Tytuł: Hell-P

Autor: Eugeniusz Dębski

Wydawca: Agencja Wydawnicza Runa

Miejsce i rok wydania: Warszawa 2008

Ilość stron: 334

Uwagi: Opis wydawcy: “Miejsca kultu w Polsce niekoniecznie muszą służyć temu, do czego je powołano. Tam, gdzie rodzą się najsilniejsze emocje, mogą również grasować obrzydliwe, zamaskowane i udające zwykłych ludzi odpryski potwornego Cthulhu – guimony.

Kamil Stochard z ABW, z zamiłowania kontestator, przy tym uwikłany mocno w dość nieszablonowe związki miłosne, zostaje oddelegowany do pomocy amerykańskiemu koledze i wkrótce z osłupieniem i ekstremalnym niedowierzaniem wysłuchuje opowieści fachowca od guimonów i ich likwidacji. Godzi się jednak na współpracę – raz, bo w pracy i tak trzeba coś robić, dwa – bo przekonują go przywiezione przez urodzonego w PRL-u agenta zabawki, dokładniej mówiąc – Desert Eagle do prywatnego użytku.

Amerykański agent, jeden z kilku mistrzów eksterminacji guimonów, wprowadza Kamila w tajniki walki z nieludzkimi przeciwnikami. Największym problemem jest wygląd guimonów. Maskują się, zwykle przybierając postać osób wiekowych i niedołężnych. Do staruszków wszak trudno strzelać, a jeszcze trudniej chlastać ich białą bronią. Niestety, nie ma innej drogi jak zniszczenie pociotków straszliwego Cthulhu, który ciągle żyje na dnie Pacyfiku w mieście cyklopów R’lyeh, czekając tylko na okazję, żeby się uwolnić.

Para coraz bardziej zaprzyjaźnionych likwidatorów przemierza więc współczesną Polskę, szukając miejsc, gdzie guimonom najłatwiej sycić się emocjami. Odwiedzają Toruń, Wadowice, wszędzie tropiąc Fn’thala, istotę groźniejszą od guimona, bliższą Cthulhu, swoistego kardynała przerażającego bóstwa. Niebawem jednak ich problemem staną się również zwyczajne polskie bandziory, szukające na Stochardzie zemsty za minione krzywdy.”

Pierwsza powieść polskiego pisarza w całości nawiązująca do Mitów Cthulhu.

Tytuł: Pod wrzosowiskami

Tytuł oryginału: Beneath the Moors

Autor: Brian Lumley

Wydawca: Vis-a-vis/Etiuda

Miejsce i rok wydania: Kraków 2009

Przekład: Robert Palusiński

Ilość stron: 318

Spis treści: Od autora; Słońce, morze i niemy krzyk; Drugie życzenie; Rzecz o samochodach!; Wynurzając się z Surtsey; BigCy; Horror w wesołym miasteczku; Robal Davida; Dzwon Dagona; Pod wrzosowiskami

Uwagi: Kolejny zbiór opowiadań Briana Lumleya nawiązujący do Mitów Cthulhu. Dużo bardziej godny polecenia niż Dom Cthulhu, znaleźć w nim można teksty zebrane z antologii Lovecraftowskich wydanych na przestrzeni lat (w tym tak ciekawych jak  np. Tales of the Cthulhu Mythos czy The Disciples of Cthulhu).

 

sherlock_madrosc_umarlych

Tytuł: Sherlock Holmes i mądrość umarłych

Autor: Rudolfo Martinez

Wydawca: Muchaniesiada

Miejsce i rok wydania: Kraków 2009

Ilość stron: 216

Uwagi: Tajemniczy rękopis doktora Watsona wreszcie zostaje ujawniony! zaintrygowany osobą dziwacznego norweskiego podróżnika Sherlock Holmes wplątuje się w niezwykłą aferę, która choć z początku sprawia wrażenie kolejnej z wielu londyńskich zbrodni, z czasem zatacza coraz szersze kręgi. Detektyw, wraz z nieodłącznym doktorem Watsonem, będzie musiał zanurzyć się w świat diabolicznych sekt, masonerii rytu egipskiego oraz mrocznych rytuałów a a wszystko to naprowadzi go na trop przeklętej i śmiertelnie niebezpiecznej księgi: Necronomiconu…

W „Sherlocku Holmesie i mądrości umarłych” Rodolfo Martínez zderza ze sobą dwa wielkie literackie mity: wielkiego detektywa z Baker Street oraz samotnika z Providence – Lovecrafta. Rezultatem staje się fascynująca opowieść, jakiej nie powstydziłby się sam Arthur Conan Doyle.

Tytuł: Śmiertelny bóg

Autor: Marcin Wełnicki

Wydawca: SuperNOWA

Miejsce i rok wydania: Warszawa 2010

Ilość stron: 408

Jest to pierwsza część zmagań z Przedwiecznymi Istotami spoza czasu i głębin, którzy swoich wyznawców obdarzają ogromną siłą i zdolnością zamiany w Ctany – istoty z wieloma mackami, rozrywającymi swoje ofiary. W razie potrzeby najczęściej uciekają do wody. Military fiction z otoczką mityczną wzorowaną z grubsza na popkulturowej wizji mitologii Cthulhu.

Tytuł: Testament Damoklesa (kontynuacja Śmiertelnego boga)

Autor: Marcin Wełnicki

Wydawca: SuperNOWA

Miejsce i rok wydania: Warszawa 2011

Ilość stron: 528

Inspektor Misato Inoue podąża śladami handlarza ludźmi i bestialskich mordów. Krok za krokiem pogrąża się w świecie pradawnych wierzeń i okrutnych kultów Mikronezji. Liczne nawiązania do Lovecrafta w mitologii opartej na mitologii Cthulhu.

Tytuł: Zaginiony

Autor: Beniamin Muszyński

Wydawca: Wydawnictwo Wielokrotnego Wyboru

Data wydania: 20 sierpnia 2011

Ilość stron: 106

Uwagi: Wydana w 121. rocznicę urodzin Lovecrafta powieść interaktywna (gamebook) osadzona w Innsmouth. Dostępna jest pod tym adresem.

Tytuł: Cienie spoza czasu

Wydawca: Dobre Historie

Miejsce i rok wydania: Wrocław 2012

Ilość stron: 354

Spis treści:

S.T. Joshi – Wstęp [tłum. Mateusz Kopacz]
Alan Moore – Dziedziniec [tłum. Jakub Wiśniewski]
F. Paul Wilson – Pustkowia [tłum. Mateusz Kopacz]
Kim Newman – Wielka Ryba [tłum. Jakub Wiśniewski]
Graham Masterton – Will [tłum. Grzegorz Relich i Marcin Rusnak]
Edward Lee – Pierwiastek zła [tłum. Jakub Wiśniewski]
Ian Watson – W labiryncie Cthulhu [tłum. Irena Wypych i Marcin Rusnak]
Mort Castle –  Sekret noszony w sercu [tłum.Jakub Wiśniewski]
Alan Dean Foster – Wystąpił błąd krytyczny pod adresem… [tłum. Mateusz Kopacz]
Ramsey Campbell – Przyciąganie [tłum. Jakub Wiśniewski]
Gene Wolfe – Pan tej ziemi [tłum. Jakub Wiśniewski]
Tomasz Drabarek – Iran political fiction

RECENZJA

Uwagi: Pierwsza książka wydana przez Wydawnictwo Dobre Historie, stanowiąca kolekcję pastiszów Lovecrafta. Oprócz zagranicznych autorów, w zbiorze znalazł się zwycięzca Wielkiego Przedwiecznego konkursu na opowiadanie, które organizowało wydawnictwo.

Tytuł: Kró­le­stwo cieni i inne opo­wia­da­nia z mito­lo­gii Cthulhu

Wydawca: Agharta

Miej­sce i rok wyda­nia: Kra­ków, styczeń 2013

Prze­kład: Mate­usz Kopacz

Gra­fika: Kaja Kaspro­wicz

Ilość stron: 268

Spis tre­ści: 

Pamięci Roberta Ervina Howarda— H. P. Love­craft

Arkham
Czarna Skała
Potwór na dachu
Pło­mień Aszur­ba­ni­pala
Kró­le­stwo cieni
Robaki Ziemi
Dzieci Nocy
Lud mroku
Czarny niedź­wiedź gry­zie
Nie kop­cie mi grobu
Kopytne mon­strum

APENDYKS:

Wyzwa­nie spoza świa­tów [frag­ment]
Czarne eony [frag­ment]
Dom pośród dębów [frag­ment]
Brama do Świata [fragment]

Opis z okładki:

Mniej znane oblicze mistrza fantasy, twórcy legen­dar­nego herosa — Conana Bar­ba­rzyńcy. Robert E. Howard w czter­na­stu opo­wie­ściach składa lite­racki hołd swo­jemu wie­lo­let­niemu przy­ja­cie­lowi, H. P. Love­cra­ftowi.

Syn­teza „kosmicz­nego hor­roru” mitów o „Wiel­kich Przed­wiecz­nych” z mrocz­nym i bru­tal­nym świa­tem sta­ro­żyt­nych legend!

 „…był nie­mal nie­zrów­nany w zdol­no­ści kre­owa­nia auten­tycz­nych uczuć upior­nego stra­chu i kosz­mar­nego suspensu.”

H. P. Love­craft o R. E. Howar­dzie (z przed­mowy do niniej­szej książki)

 “…drżę na samą myśl o gigan­tycz­nej prze­pa­ści eonów, jaka roz­ciąga się pomię­dzy naszym stu­le­ciem a cza­sami, gdy zie­mią tar­gały wstrząsy, wyrzu­ca­jące w górę, niczym falę, te błę­kitne pasma szczy­tów i turni, dziś skry­wa­jące rze­czy nie do pomy­śle­nia.“

Frag­ment opo­wia­da­nia Czarna Skała

Howard Phil­lips Love­craft (1890 – 1937) – amerykański pisarz, kon­ty­nu­ator lite­rac­kiej spu­ści­zny E. A. Poego, mistrz weird fic­tion, twórca „mito­lo­gii Cthulhu”, uwa­żany za ojca współ­cze­snego horroru.

Robert Ervin Howard (1906 – 1936) – niezwykle płodny ame­ry­kań­ski pisarz fan­ta­styczny, publi­ko­wany na łamach legendar­nego już maga­zynu “Weird Tales”. Celo­wał w opo­wie­ściach spod znaku fan­tasy, nie stro­niąc jed­nak od kry­mi­nału, weird fic­tion, hor­roru, czy nowel historyczno-przygodowych. Naj­bar­dziej znany jest jako twórca postaci Conana Barbarzyńcy oraz Solo­mona Kane’a, opo­wie­ści o któ­rych docze­kały się roz­licz­nych ekra­ni­za­cji. Barwne i twór­cze nawią­za­nia do sta­ro­żyt­nych dzie­jów oraz mitów przy­nio­sły mu pośmiertną sławę, a jego dzieła stały się pre­kur­so­rami gatun­ków sword & sor­cery czy heroic fan­tasy.

-> RECENZJA <-

Tytuł: Po drugiej stronie

Wydaw­nic­two: Agharta

Miej­sce i data wyda­nia: Kraków, kwiecień 2013

Spis tre­ści:

 • Przedmowa – Stanisław Żuławski

WSTĘP:

 • Wstęp – Michał Budak
 • Filozofia weird fiction – Paweł Mateja
 • Czy weird fiction to literatura poważna? – Mateusz Kopacz
 • Współczesne weird fiction w krajach anglosaskich – Sławomir Wielhorski

OPOWIADANIA:

 • Trzy noce – Leonid Andriejew
 • Serce kolei – Łukasz Orbitowski
 • Rubieżyca – Tomasz Połoński
 • Wspólna podróż – Renata Majgier
 • Ogniomistrz – Rafał Chojnacki
 • Maszynista – Tomasz Fenske
 • Paznokcie – Łukasz Wesołowski
 • Uśmiech Zuzy – Ryszard Wojtyński
 • Fikcja na ulicy Krzywej – Paweł Mateja
 • Kłębowisko – Dawid Kain
 • Wojna – Wojciech Gunia:
 • Dualizm – Kazimierz Kyrcz
 • Żart – Mikołaj Zalewski
 • Śnienie – Mateusz Kopacz
 • Żegnaj, Melhizabet – Bartosz Orlewski
 • Pocztówki z Głębi – Marcin Podlewski
 • Cień pośród gwiazd – Michał Leszczyński
 • Opowieść Lasoty – Jakub Łakomy
 • W labiryncie Sapmi – Magdalena Knedler
 • 21.12.12 – Krzysztof Dąbrowski
 • Język aniołów – Marcin Knoppek

TEKSTY TEORETYCZNE:

 • O fantastyce i metafantastyce – Stefan Grabiński
 • List do Zealii Brown Reed Bishop, 5 czerwca 1927 – H.P.Lovecraft
 • List do Catherine L. Moore, maj 1935 – H.P.Lovecraft
 • List do E. Hoffmanna Price’a,  28 września 1935 – H.P.Lovecraft
 • List do Fritza Leibera, 9 listopada 1936 – H.P.Lovecraft
 • Uwagi w temacie pisania horroru (opowiadanie) – Thomas Ligotti

NOTY AUTORSKIE

Prze­kład utworów anglojęzycznych: Mateusz Kopacz

Okładka: Ryszard Wojtyński

Ilość stron: około 450

Uwagi: Antologia, na którą składają się teksty wyłonione w konkursie, a także dzieła zaproszonych gości. Kilka z nich nawiązuje do twórczości H. P. Lovecrafta.

-> RECENZJA <-

Autor: Roger Zelazny

Tytuł: Ciemna noc październikowa

Miej­sce i data wyda­nia: “Fantastyka Wydanie Specjalne” 4/2013

Powieść Zelaznego zawiera bardzo liczne nawiązania do bóstw, miejsc oraz innych obiektów z mitologii HPL-a.

Autorzy: Robert Cichowlas, Łukasz Radecki

Tytuł: Pradawne zło

Wydawnictwo: Replika

Miejsce i data wydania: Dopiewo 2014

Opis z okładki: Kiedy dwóch mistrzów makabry łączy siły, efekt musi być mocny. Kiedy obaj postanawiają złożyć hołd Howardowi Phillipsowi Lovecraftowi, Stefanowi Grabińskiemu i Jamesowi Herbertowi, efekt jest wstrząsający. W piwnicach jednej z przedwojennych kamienic lęgną się szczury. Mieszkańcy są bezradni. I przerażeni, bo gryzonie przedostają się do mieszkań. Właściciel zatrudnia szczurołapa, ale czy to wystarczy, by rozwiązać niewygodny problem? Jak wiele kobieta jest w stanie poświęcić dla mężczyzny swego życia, szczególnie, gdy ten już ma wybrankę? Pakt z demonem wydaje się równie nieprawdopodobny, co kuszący. Jaka jest jednak cena? A jaka rzeczywista nagroda? Do jednego z kościołów w centrum stolicy trafiają członkowie mafii z zamiarem dokonania zuchwałej kradzieży cennej statuetki. Nie wiedzą jednak, co ich czeka po przekroczeniu progu Domu Bożego. Trzy nowele zawarte w tomie łączy jedno – ukazują pradawne zło, w starciu z którym śmiertelnicy stają się bezradni i śmiertelnie przerażeni. Robert Cichowlas i Łukasz Radecki śnią we dwóch takie koszmary, jakie nie przydarzają się innym polskim autorom horrorów. Czytajcie ich… i krzyczcie ze strachu! – GRAHAM MASTERTON.


Autor: Marek Pietrachowicz

Tytuł: Zielony las nadziei

Wydawnictwo: Psychoskok (tylko e-book)

Data wydania: 2017

Opis z okładki: Zielony Las Nadziei Marka Pietrachowicza to cykl krótkich opowiadań – horrorów, opartych na Mitach Cthulhu według H.P. Lovecrafta.

USA, koniec XX wieku. Młoda celtycka okultystka, Hope Greenwood – która pasjonuje się również antropologią kultury, psychologią, lingwistyką i naukami ścisłymi – wykorzystuje swoje wciąż skromne i rozwijane dopiero talenty magiczne w nierównej walce z mroczną i tajemną sektą, oddającą cześć Wielkim Przedwiecznym. W przeszłości, kultyści doprowadzili do tragedii w jej rodzinie, a teraz, po latach, znów zaczynają zagrażać jej przyjaciołom. W swoich zmaganiach Hope znajduje sojuszniczkę w osobie zbuntowanej punkówy i heroicznej uciekinierki zza Żelaznej Kurtyny – Olgi Leśniewskiej.

Zielony Las Nadziei był eksperymentem, polegającym na – udanej zdaniem autora, choć ostateczną ocenę pozostawia Czytelnikom – próbie przeniesienia protagonistki swego średniowiecznego cyklu książek „Mądrość Wiedźmy” do czasów współczesnych i obdarzenia jej zdobyczami techniki i myśli późnego XX wieku – czasów jego dzieciństwa. Jako wielbiciel prozy H.P. Lovecrafta, Marek Pietrachowicz nie wahał się zapożyczyć z kanonu Mistrza i postawił sobie za punkt honoru wierne i rzetelne odtworzenie atmosfery i folkloru Mitów Cthulhu.


Opowiadania w antologiach i czasopismach

Laird Barron:

 • Nieproszeni goście (“Fantastyka – Wydanie Specjalne” 1/2014)
Elizabeth Bear:
 • Shoggothy w rozkwicie (“Nowa Fantastyka 7/2014)

Jorge Luis Borges:

 • There are things (ze zbioru Księga piasku)

Lin Carter:

Dominik Derkacz

Neil Gaiman:

 • Kufelek starego shoggotha (ze zbioru Dym i lustra)
 • Tylko kolejny koniec świata, nic więcej (ze zbioru Dym i lustra)
 • Studium w szmaragdzie (“Nowa Fantastyka” nr 4 (283) 2006)
 • Ja, Cthulhu (“Nowa Fantastyka”, nr 3 (294) 2007)

Robert E. Howard:

 • Płomień Assurbanipala (ze zbioru Płomień Assurbanipala)
 • Potwór na dachu (ze zbioru Płomień Assurbanipala)
 • Era Hyboryjska (I część w zbiorze Conan z Cimmerii, II część w zbiorze Conan: droga do tronu)
 • Czarny kamień (ze zbioru Cień bestii)
 • Nie kopcie mi grobu (ze zbioru Nie kopcie mi grobu)
 • Dzieci nocy (ze zbioru Nie kopcie mi grobu)

Krystian Janik

Bartosz Kalinowski:

 • Uczeń Abdulla Al Hazzreda (“Nowa Fantastyka 08/2013)

Stephen King:

 • Dola Jerusalem (ze zbioru Nocna zmiana)
 • Crouch End (ze zbioru Marzenia i koszmary)

Henry Kuttner:

 • Cmentarne szczury (ze zbioru Czego ci trzeba)
 • Nasienie Dagona (ze zbioru Elak z Atlantydy)

Thomas Ligotti:

 • Sekta idioty (“Coś na progu” nr 4/2012)

Łukasz Orbitowski

 • Koszmar w Providence (ze zbioru Jedenaście pazurów)

Olga Rot

Darrell Schweitzer:

 • Sprytny facet (ze zbioru Uczniowie Dantego – piekło jest miejscem bardzo intymnym)

Radosław Sheller:

 • Gorszego końca świata nie będzie (“Magazyn Fantastyczny” 1/2008)

Robert Silverberg

 • Gilgamesz na pustkowiu (ze zbioru Pożeglować do Bizancjum)

Clark Ashton Smith:

 • H.P.L [wiersz] (“Coś na progu”, nr 2, maj-czerwiec 2012)
 • Okropności Yondo (“Fikcje”, nr 12, luty 1984)
 • Pan otchłani (ze zbioru Miasto śpiewającego płomienia)
 • Przeklęty kwiat (ze zbioru Miasto śpiewającego płomienia)
 • Powrót czarnoksiężnika (“Magia i miecz”, nr 10/97 (46))

Charles Stross

 • Equoid (“Fantastyka – wydanie specjalne” nr 3/2014)

Michał Studniarek:

 • Pióro (Rzecz ochthultystyczna) (“Fahrenheit” nr 5/1998)

Don Webb:

 • W stronę Marsa i Providence (ze zbioru Echa Wojny Światów)
Colin Wilson, autor światowego bestseleru “Outsider”, w mistrzowski sposób połączył mroczną fantazję H. P. Lovercrafta, siłę perswazji H. G. Wellsa i swą oryginalną interpretację dziejów ludzkości w cudowną, zniewalającą, pełną wyobraźni, ale i przerażającą opowieść. Akcja toczy się na przełomie XX i XXI w. Archeolog Austin wraz z grupą uczonych walczy z zagadkowymi istotami, które od pewnego czasu opanowały i zamieszkują umysły ludzkie, próbując je zniewolić…