Azathoth

Data powstania: czerwiec 1922

Data i miejsce pierwszej publikacji: 1938, „Leaves”, nr 2

Amerykańskie oraz angielskie wydania książkowe:

Polskie wydania:

Jako Azathoth:

Uwagi:

Liczący 500 słów fragment dłuższego utworu, który nigdy nie powstał. Tematem miała być podróż zmęczonego prozą życia marzyciela przez niezwykłe krainy (jeden z częstszych motywów w prozie Lovecrafta).

„Leaves” z pierwodrukiem fragmentu

Cały pierwszy akapit Lovecraft cytuje w jednym z listów do Franka Belknapa Longa, dalej zaś dodaje:

Reszta powieści, do której ów wstęp przygotowuje czytelnika, ma przypominać stylem Baśnie tysiąca i jednej nocy. Nie mam zamiaru podporządkowywać się współczesnym kanonom, miast tego bez skrępowania popłynę wstecz poprzez wieki i zostanę twórcą mitów, takim, który tworzy z dziecinną szczerością, jakiej nie próbował osiągnąć w dzisiejszych czasach nikt, może poza Lordem Dunsany. Podczas pisania opuszczę ten świat i skupię się nie na literackich schematach, a na snach, które miewałem, gdy miałem lat sześć, a nawet mniej – snach, które zaczęły mnie nawiedzać po poznaniu Sindbada, Agiba, Baby-Abdallaha oraz Sidi-Nonmana (list do F.B. Longa, 9 czerwca 1922, cyt. za: H.P. Lovecraft. Biografia, s. 487).

Stąd wniosek, że Azathoth miał być powieścią prawdopodobnie przygodową, osadzoną w świecie snów. Do powrotu w krainę Baśni tysiąca i jednej nocy zachęciła Lovecrafta powieść gotycka Williama Beckforda pt. Wathek (wyd. pol. Wydawnictwo Literackie, Kraków 1975), która rozgrywa się w świecie arabskim. W wyżej cytowanym liście dodaje, że Azathoth ma być „powieścią grozy przypominającą Watheka„. Gdzie indziej (w liście do Winifred Virginii Jackson z 7 października 1921) pisze o chęci napisania „wschodniej opowieści niesamowitej na modłę XVIII-wieczną; opowieści być może zbyt długiej jak na publikację w prasie amatorskiej” (H.P. Lovecraft. Biografia, s. 486).

LovecraftHP_Letters_HennebergerJC_009
List do J. C. Hennebergera z 2 lutego 1924 r., w którym Lovecraft wyjaśnia, o czym ma być Azathoth i skąd się wziął.

Niewykluczone, że z kolejnego podejścia do powieści w stylu Azathotha wykluła się Ku nieznanemu Kadath śniąca się wędrówka.

SKANY RĘKOPISU

Patrz również: