Zapowiedzi i nowości – wiosna 2012

18 maja 2012 | Cienie spoza czasu, cthulhu by gaslight, Galmadrin, Książki, Wydawnictwo Dobre Historie, Zew Cthulhu RPG | 0 comments | Autor:

Ostatnio wyjaśniło się kilka spraw związanych z zapowiedziami Lovecraftowskimi. Poniżej prezentujemy zestawienie nowin, zapraszamy też do działu Zapowiedzi.Cytując blog magazynu „Coś na progu”:

„Zapowiadamy długo wyczekiwaną premierę antologii – CIENIE SPOZA CZASU. Na 350 stronach znajdziecie jedenaście opowiadań mistrzów grozy. Wszystkie teksty inspirowane twórczością H.P. Lovecrafta pokazują, że współcześni autorzy potrafią oryginalnie i brawurowo nawiązywać swoimi pomysłami do klasycznych Mitów Cthulhu. Książka, nad którą patronat objęło m. in. czasopismo „Coś na Progu” trafi do księgarni w drugiej połowie czerwca. Pre-order książki będzie możliwy już od 6.06.2012 za pośrednictwem strony Wydawnictwa Dobre Historie. Jak zwykle dla pierwszych 150 osób przygotowaliśmy unikatowe gadżety-niespodzianki. Tymczasem poniżej prezentujemy krótkie notki o wszystkich autorach, których teksty trafiły do antologii. Już wkrótce na blogu znajdziecie zapowiedzi poszczególnych tekstów!

Wstęp: S.T. Joshi (Najsłynniejszy biograf Samotnika z Providence) [jeszcze niepotwierdzony – przyp. hpl.pl]

Alan Moore (Bardzo dobrze znany w Polsce kultowy scenarzysta komiksowy i pisarz. Jego dzieła były wielokrotnie ekranizowane i okazywały się komercyjnymi oraz artystycznymi sukcesami, m.in. Strażnicy, V jak Vendetta, Z piekła, „Liga Niezwykłych Gentlemanów”).

Graham Masterton (Znany i lubiany w Polsce – mistrz grozy, którego nikomu nie trzeba przedstawiać)

Kim Newman (Brytyjski autor, który zasłynął wydawaną również w Polsce serią książek o wampirzycy Genevieve (Anno Dracula, Czerwony Baron) – obecnie ponownie trafił na listę bestselerów księgarni Amazon. Znany w naszym kraju także jako twórca opowiadań i powieści w świecie gier Role Playing – Warhammer)

Alan Dean Foster (Doskonale znany w Polsce fanom Star Trek i Gwiezdnych Wojen – współtworzył scenariusze do obu filmowych i telewizyjnych serii. Napisał także serie książek w uniwersach Obcego i Terminatora)

Ian Watson (Klasyk science fiction, autor znakomitych książek w realiachWarhammer 40000, współtwórca scenariuszy filmowych, w tym do obrazu pt. „Sztuczna inteligencja” w reżyserii S. Spielberga)

Paul F. Wilson (Pisarz grozy, laureat nagrody Bram Stoker Award. W Polsce zasłynął udanie zekranizowaną w latach 80tych powieścią grozy „Twierdza”)

Gene Wolfe (Klasyk Fantasy i Science Fiction. W Polsce najbardziej znany z cyklu powieści o kacie Severianie – m.in. „Cień kata”, drukowanej niegdyś w odcinkach w czasopiśmie Nowa Fantastyka).

Edward Lee (Niedawno debiutujący na polskim rynku mistrz grozy ekstremalnej, łamiącej wszelkie konwencje i zasady dobrego smaku. Autor bardzo dobrze przyjętej powieści „Sukkub”, wyd. Replika 2011)

Ramsey Campbell (Jeden z najsłynniejszych autorów grozy inspirujących się twórczością H.P. Lovecrafta. Bardzo ciepło przyjęty w Polsce dzięki powieściom „Zły wpływ”, wyd. 2012 oraz „Najciemniejsza część lasu”, wyd. 2011)

Mort Castle (Nominowany do nagrody Pulitzera i czterokrotnie do Bram Stoker Award. Doceniony przez krytykę za znakomity zbiór opowiadań „Księżyc na wodzie” oraz za podręcznik dla pisarzy horrorów „Writing Horror: A Handbook By the Writers Association”, który redagował. Autor czterech powieści, kilkuset opowiadań i wielu nagradzanych scenariuszy do komiksów – m.in. „Night City”).

Jedenasty tekst należy do Tomasza Drabarka, jedynego polskiego autora w antologii – laureata konkursu na opowiadanie ogłoszonego jeszcze w listopadzie 2011 roku, na który nadesłano ponad 122 prace. Wywiad z autorem przeczytacie na naszym blogu.”

Dodamy, że braliśmy udział w przygotowaniu tej pozycji, tłumacząc w niej dwa opowiadania. Poza tym książka będzie objęta naszym patronatem!


Wreszcie pojawiła się data wydania długo oczekiwanej polskiej edycji dodatku do Zewu Cthulhu RPG pt. Cthulhu by Gaslight. Oto informacje ze strony wydawcy – Galmadrinu.

„Mamy dziś dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników Zewu Cthulhu w Polsce. Z przyjemnością informujemy, że przeciągające się prace nad podręcznikiem Gaslight – Cthulhu w świetle gazowych latarni zostały zakończone! Premiera podręcznika będzie miała miejsce 28.07.2012 na warszawskim konwencie Avangarda. Więcej informacji o samym podręczniku oraz przygotowaną specjalnie z myślą o Was prezentację znajdziecie w dziale zapowiedzi. Więcej szczegółów podamy niebawem.”

A tu opis dodatku:

„A tam, czając się tuż poza obrębem światła, smugi mgły nabierają własnego złowrogiego życia, aby wykonywać plugawe życzenia Wielkich Przedwiecznych”

– Objawienia Glaakiego.

Wiktoriańska Anglia. Epoka Sherlocka Holmesa i Hrabiego Drakuli, a także prawdziwych zagadek, rodem z koszmaru o Kubie Rozpruwaczu. W ciągu ostatnich 120 lat postacie te pojawiły się w tysiącach książek, filmów i opowieści – Holmes i Drakula stali się najczęściej występującymi fikcyjnymi bohaterami wszech czasów. Nic więc dziwnego, że ta epoka, ze swym mglistym krajobrazem, uderzającymi nierównościami społecznymi i ekonomicznymi oraz oparciem w bogatej angielskiej historii, stworzyła scenerię dla Zewu Cthulhu. Czym bowiem jest Zew Cthulhu, jeśli nie pierwszą prawdziwie wielką grą fabularną, która łączy grozę z tajemniczością?

GASLIGHT to podręcznik źródłowy do tejże gry, dzięki któremu Badacze Tajemnic mogą rozegrać fascynujące i mrożące krew w żyłach przygody w dziewiętnastowiecznej Anglii. W tej książce każdy Strażnik Tajemnic znajdzie szczegółowe informacje na temat sposobu prowadzenia kampanii w epoce wiktoriańskiej. Dodatek wprowadza nowe zasady tworzenia postaci, a także opisuje wpływ mitologii Cthulhu na ówczesne czasy. W środku znajdziecie dokładny opis wiktoriańskiego Londynu wraz z dużą, kolorową mapą. Dopełnieniem całości są dwa zupełnie nowe scenariusze.

Mroczne sekrety wiktoriańskiej Anglii czekają na Ciebie…”


Tymczasem za granicą z lekkim opóźnieniem ukazała się bardzo ważna pozycja Lovecraftowska, zatytułowana Medusa’s Coil and Others: The Anno­ta­ted Revi­sions and Col­la­bo­ra­tions of H. P. Love­craft, Volume 2.

Jest to drugi i ostatni tom definitywnego wydania tekstów pisanych przez Lovecrafta na zlecenie lub poprawianych przez niego dla innych autorów, obficie opatrzone przypisami i komentarzami przez S. T. Joshiego. Ma twardą okładkę oraz ilustracje. Jeśli mieć jakieś wydanie tego typu dzieł HPL-a w wersji oryginalnej, to tylko to. Tutaj dodatkowo można je zamówić z autografem S. T. Joshiego. Polecamy!