Lovecraft obchodziłby 123. urodziny

20 sierpnia 2013 | HPL.pl, Mitologia Cthulhu | 0 comments | Autor:


Dziś, 20 sierpnia, Lovecraft obchodziłby 123. urodziny. W Stanach pamięć o nim zostanie uczczona wielkim konwentem, jakim jest NecronomiCon, odbywający się w rodzinnym Providence Lovecrafta w dniach 22-25 sierpnia. Zaproszone są największe sławy literatury związane z HPL-em, m.in. badacze S. T. Joshi, Peter Cannon czy Kenneth W. Faig, Jr. czy pisarze Caitlin R. Kiernan (której The Drowning Girl ukaże się w przyszłym roku nakładem Wydawnictwa MAG), Laird Barron (o polskim tłumaczeniu jego opowiadania wspominaliśmy tutaj) czy Wilum H. Pugmire.

My uczcimy go nieco skromniej, ale za to z dumą. Pokonując wiele trudności, spędzając godziny nad kompilacją materiałów, udało nam się otworzyć kolejne działy, a także uzupełnić już istniejące. Do pełni szczęścia brakuje naprawdę niewiele, a tymczasem oto lista działów, które ostatnio się powiększyły:

  • Cthulhu za granicą – lista bodaj wszystkich książek fabularnych wydanych za granicą i rozgrywających się w świecie „mitologii Cthulhu”. Są to głównie pozycje anglojęzyczne, chociaż jest też sporo w innych językach – japońskim czy niemieckim. Za przygotowanie merytoryczne większej części spisu dziękujemy Rafałowi Chojnackiemu, a za wytrwałe przerzucenie go na stronę i uzupełnienie – Maciejowi Zdziechowi.
  • Spis opowieści mitów – lista większości opowiadań Cthulhowych wydanych w amerykańskich czasopismach i książkach w latach 1938-1994, opracowana na podstawie danych Edwarda P. Berglunda.
  • Encyklopedia mitów – spis wszystkich istot, ksiąg i miejsc powstałych w wyobraźni Lovecrafta, które występują wyłącznie w jego własnych opowiadaniach. Dział w budowie.
  • Przyjaciele i korespondenci – choć dział funkcjonował już wcześniej, teraz jest już uzupełniony o informacje o praktycznie wszystkich ważniejszych przyjaciołach i korespondentach HPL-a.
  • Również Książki Lovecrafta po angielsku oraz Książki o Lovecrafcie po angielsku sukcesywnie i niepostrzeżenie powiększają się o kolejne pozycje ukazujące się licznie na rynku anglojęzycznym.
  • Ponadto stopniowo powiększa się o kolejne wpisy dział Nawiązania. Jeśli znacie jakieś odniesienie do HPL-a w twórczości innych ludzi, którego nie ma na tej liście, dajcie znać!
A na deser, jako ciekawostkę, przedstawiamy typografie Juana Osborne’a, czyli portrety pisarzy zbudowane ze słów. Jest też oczywiście Lovecraft składający się z wyrazów najczęściej występujących w jego dziełach, a także czcionki inspirowanej Necronomiconem.