Encyklopedia + konkurs = 3. urodziny serwisu!

25 listopada 2013 | Cienie spoza czasu, Coś na progu - czasopismo, HPL.pl, Konkurs, Królestwo cieni, Książki, Patronat, Recenzje, Robert E. Howard, Zgroza w Dunwich | 0 comments | Autor:

Dokładnie 3 lata temu, o godzinie 21.00, uruchomiliśmy serwis poświęcony jednemu z najwspanialszych pisarzy horroru, których mroczne wizje widniały na kartach papieru oraz ekranach czytników i komputerów tego świata. Wówczas, 10 listopada 2010 roku, sporo działów świeciło pustkami, brakowało czasu, wytrwałości, rąk do pracy. Nasza skromna drużyna robiła co mogła, aby wśród obowiązków zawodowych i rodzinnych uzupełniać te strony w kolorze czekolady, wypełnione wiedzą, której szczegółowość czasami graniczyła z obłędem i mogła sprawiać wrażenie zupełnie niepotrzebnej. Mamy jednak nadzieję – i w zasadzie często otrzymujemy od Was tego potwierdzenia – że komuś tym serwisem dobrze służymy i wznosimy wspaniały pomnik postaci, która jak mało kto w dziedzinie grozy powinna być brana za wyznacznik poziomu intelektualnego i estetycznego twórczości literackiej.

Oto po trzech latach oczekiwania kończymy uzupełnianie ostatniego działu, jaki dotąd stał pusty i smutny, czyli ENCYKLOPEDIĘ CTHULHU! Znaleźć w niej można bodaj każdy wycinek mitycznego świata stworzony przez Lovecrafta… i w zasadzie tylko przez niego. Chcieliśmy pozostać purystami i okroić opisywane uniwersum do wiernego pierwowzoru, na którym należy się wzorować, w przeciwieństwie do czasami cudacznych rozszerzeń Augusta Derletha czy epigonów pokroju Briana Lumleya.

ENCYKLOPEDIA CTHULHU

Za 3 lata wspólnej pracy ja, Mateusz Kopacz, chciałbym serdecznie podziękować w szczególności (w porządku alfabetycznym): Rafałowi Chojnackiemu (Cthulhu za granicą), Pawłowi Deptuchowi (komiksy), Kai Kasprowicz (grafiki, slajdy), Woj­tkowi Kobzie (gry RPG), Adamowi Pałkusowi (layout strony), Łukaszowi Radeckiemu (gry komputerowe, muzyka), Mar­cinowi Siennemu (komiksy, kar­cianki), Pawłowi Szczepanikowi (administracja stroną) oraz Maciejowi Zdziechowi (Cthulhu za gra­nicą, filmy). Wszyscy przyczyniliście się do postawienia tego wspaniałego pomnika!

Oczywiście dziękujemy również wszystkim Wam, fanom, którzy nieustannie wspieraliście, czytaliście, komentowaliście nasze dzieło. Bez Was byłby to martwy twór.

To jednak nie koniec uzupełnień strony. Oczywiście jesteśmy na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami związanymi z Lovecraftem, ale pozostało sporo elementów stałych, które wymagają dodania. Chodzi głównie o recenzje filmów, gier i książek. Czasami otrzymujemy od Was wiadomości, że zapomnieliśmy umieścić opis tego i tego filmu, czy tej i tej gry. Nie zapomnieliśmy, brakowało tylko czasu w natłoku obowiązków, aby obejrzeć/zagrać i opisać.

Dlatego w sposób szczwany i podstępny postanowiliśmy na urodziny, podczas których ogłaszamy zamknięcie ostatniego stałego działu, ogłosić KONKURS NA RECENZJĘ/OPIS dowolnego elementu kultury związanego z Lovecraftem bądź szerzej – z mitologią Cthulhu. Może to być książka, gra, film, czasopismo, wydarzenie – cokolwiek związanego z HPL-em, oczywiście w sposób nieco bardziej ścisły (tzn. odpadają np. recenzje książek, gdzie na stronie X pojawia się krótka wzmianka o Wielkich Przedwiecznych, i to w kontekście humorystycznym, a poza tym tematyka nie ma kompletnie związku z Lovecraftem). Najlepiej też, aby recenzowana rzecz była czymś, czego omówienia brakuje u nas. Dla przykładu: gra planszowa Posiadłość szaleństwa, filmy Dunwich Horror z 2009 roku czy The Resurrected z 1992 roku na podstawie powieści Przypadek Charlesa Dextera Warda, czy też niektóre książki z tego działu – to wszystko wymaga recenzji.

Autorzy najlepszych prac otrzymają możliwość wyboru spośród następujących nagród:

Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści (twarda oprawa), wyd. Vesper x 2

Królestwo Cieni i inne opowiadania z mitologii Cthulhu, Robert E. Howard, wyd. Agharta x 1

Cienie spoza czasu, wyd. Dobre Historie x 1

„Coś na progu”, nr 1 (poświęcony Lovecraftowi), wyd. Dobre Historie x 2

Osoby, które zdobędą wyższe miejsca, oczywiście będą miały pierwszeństwo wyboru nagród. Liczba książek przyznanych jednej osobie zależy od liczby nagrodzonych. Jeśli zdarzy się tak, że jedna osoba będzie wybierała kilka nagród, ustalamy odgórnie zasadę, że nie może wybrać dwa razy tej samej rzeczy. Zastrzegamy sobie również prawo nienagrodzenia żadnej z nadesłanych prac.

Recenzje i opisy prosimy przesyłać e-mailem na adres redakcja@hplovecraft.pl, w temacie wpisując KONKURS – RECENZJA. Termin zgłaszania prac mija 9 grudnia o 23:59, czyli za 2 tygodnie. Wyniki postaramy się ogłosić niedługo potem.

POWODZENIA!


P.S. Zajrzyjcie do działu ZAPOWIEDZI – dorzuciliśmy info o tytułach, które planuje na 2014 rok wydawnictwo C&T!