Pierwsze urodziny, #1 – Postać „Innego” w twórczości Lovecrafta

25 listopada 2011 | Artykuły, Cthulhu tygodnia, HPL.pl | 0 comments | Autor:

Prawie dokładnie rok temu, 25 listopada 2010 roku, o godzinie 20, ruszyliśmy z inicjatywą jak dotąd raczej niedoścignioną w Polsce (kto wie, czy w niektórych aspektach również nie na świecie) pod względem zakresu już zamieszczonych materiałów, a także materiałów, których dorzucenie wciąż planujemy. A wszystko to dotyczy jednego pisarza i stworzonego przez niego świata. Mowa oczywiście o mistrzu grozy z Providence, H. P. Lovecrafcie.

Przez ten rok udało nam się zdziałać bardzo wiele na polu promowania HPL-a i rzeczy z nim związanych. Patronowaliśmy kilku projektom, od komiksów po konwenty, promowaliśmy warte uwagi inicjatywy związane z pisarzem, a także przyczyniamy się do promowania nieznanych w Polsce jego tekstów i poprawnych przekładów poprzez założenie działu tłumaczeń i bardzo czynny udział w przekładaniu książki esejów i listów Lovecrafta (której premiera niestety – wszystko na to wskazuje – opóźni się). Mamy nadzieję, że pozostaniecie z nami na kolejne lata i razem odkryjemy to, co u Lovecrafta jeszcze nieznane i nienazwane :).

Ponieważ od początku nie kryliśmy, że traktujemy Lovecrafta bardzo poważnie i chcemy stanowić również bazę i pomoc dla badań naukowych o nim, więc uznaliśmy, że pierwszą atrakcją urodzinową serwisu będzie naukowy tekst o Lovecrafcie. W dziale Artykuły znajdziecie pracę licencjacką Tomasza Lubkiewicza pt. Postać Innego w twórczości Lovecrafta. Można w niej przeczytać analizę skąd bierze się Inność i Obcość w tekstach Lovecrafta, jakie formy przyjmuje i jakie uczucia wzbudza. Bardzo serdecznie zachęcamy do czytania, a Tomaszowi bardzo dziękujemy!