Koszmary i fantazje – premiera już niedługo!

8 marca 2013 | Koszmary i fantazje, Książki, Patronat, SQN, Zapowiedź | 0 comments | Autor:

Długo kazano nam czekać, ale cierpliwość popłaca. Nareszcie! 23 marca o godzinie 20:00, na konwencie fantastyki Pyrkon, który odbędzie się w Poznaniu, będzie miała miejsce premiera pierwszego w Polsce wyboru listów i esejów H. P. Lovecrafta. Koszmary i fantazje, bo taki tytuł nosi książka, opublikuje krakowskie Wydawnictwo SQN, a nasz serwis oczywiście obejmie nad nią patronat! Nie może być inaczej, skoro braliśmy czynny udział w jej tworzeniu!

Na Pyrkonie w sobotę o godz. 20:00 z okazji premiery odbędzie się ponadto spotkanie na temat książki, w której wezmą udział m.in. tłumacz oraz wydawcy. Serdecznie zapraszamy!

Książkę można już teraz zamawiać na stronie:

La Botiga

Cena okładkowa wynosi 49, 90 zł, wysyłka gratis, od 25 marca.  Nakład limitowany!

Tymczasem my przypominamy szczegóły pozycji i prezentujemy okładkę. Warto dodać, iż jako pierwsza pozycja Lovecrafta w Polsce będzie ona miała twardą oprawę, poza tym indeks, ilustracje, a także specjalnie do niej napisany wstęp największego znawcy Lovecrafta na świecie, S. T. Joshiego!

Koszmary i fantazje, 2013

Tytuł: Koszmary i fantazje. Listy i eseje

Wydaw­nic­two: SQN

Miej­sce i data wyda­nia: Kraków, 23 marca 2013

Stron: 384

Prze­kład, wybór etc.: Mateusz Kopacz

Ilustracja na okładce: Hubert Czajkowski

Ilustracje wewnątrz: Kaja Kasprowicz

Cena: 49,90 zł

Spis tre­ści:

„Ostatecznie istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że listy Lovecrafta zostaną uznane za jego największe literackie i osobiste osiągnięcie” — S.T. Joshi

*          *          *

Obszerny wybór esejów, listów oraz ciekawostek prozatorskich autorstwa jednego z najwybitniejszych twórców opowieści grozy, H.P. Lovecrafta, ukazuje się w Polsce po raz pierwszy. Pośród wielbicieli horroru uznawany za klasyka gatunku, rozpoznawany jako ojciec panteonu fantastycznych stworów z Cthulhu na czele, w swoich  listach i esejach ujawnia także mniej znane oblicze — oblicze myśliciela.

„Czymże jest sztuka, jeśli nie tworem powstałym z wrażeń, obrazów, uczuć oraz harmonijnych uniesień? Sztuka musi zawierać w sobie przenikliwość i piękno, nic więcej się nie liczy” (W gabinecie redaktora)

„Według mnie poczucie nieznanego jest prawdziwą i faktycznie niezmienną — chociaż rzadko kiedy dominującą — częścią ludzkiej osobowości; jest elementem na tyle podstawowym, że nie zniszczy go nowoczesna wiedza, według której nadnaturalne nie istnieje” (list do Harolda S. Farnese, 22 września 1932)

Lovecraft w swojej korespondencji i esejach omawia szeroki wachlarz tematów: od polityki i filozofii, przez nauki ścisłe i literaturę – w tym swoje własne dzieła – po wydarzenia codzienne. Zaskakuje przy tym humorem, grami słownymi, brawurą i nieokiełznaniem, których próżno szukać w jego opowieściach.

„[Yog-Sothoth] Nie potrafi wychodzić za potrzebą, dlatego zazwyczaj staram się trzymać go na łańcuchu na dworze” (list do Willisa Conovera, 1 września 1936)

Koszmary i fantazje ukazują nie tylko dobrze znaną twarz Lovecrafta, ale także oblicza Samotnika z Providence obce polskiemu czytelnikowi: wielkiego przyjaciela, filozofa, a także niezmordowanego poszukiwacza prawdy i piękna.

„Niczym zmarły pan Wilde «żyję z trwogą bycia niezrozumianym»” (W obronie Dagona)

„Żyję tylko po to, by uchwycić pewną cząstkę tego ukrytego, wprost nieuchwytnego piękna; piękna, które całkowicie przynależy do sfery snu i które, jak czuję, znałem blisko, upajając się nim przez długie eony przed moimi narodzinami lub narodzinami tego czy jakiegokolwiek innego świata” (list do Donalda Wandreia, 21 kwietnia 1927)

Howard Phillips Lovecraft (1890-1937) — amerykański pisarz, poeta i myśliciel, jeden z najwybitniejszych twórców gatunku weird fiction. Inspirował wielu późniejszych autorów horroru i nie tylko, rozpoczynając modę na naśladowanie jego warsztatu pisarskiego. Stał się ikoną popkultury, obrastając wieloma mitami oraz legendami. Twórca wspaniałych opowiadań, takich jak Muzyka Ericha Zanna (1921), Zew Cthulhu (1926), Kolor z przestworzy (1927) oraz powieści Przypadek Charlesa Dextera Warda (1927) i W górach szaleństwa (1931). Jego dzieła stały się podstawą do stworzenia przez Augusta Derletha tzw. „mitologii Cthulhu”, która znalazła wszechstronne zastosowanie w grach RPG, wideo czy karcianych. Wybitny epistolograf — w swoim życiu napisał około osiemdziesięciu tysięcy listów, niejednokrotnie liczących po kilkanaście czy kilkadziesiąt stron. Zaliczony przez akademików do kanonu literatury amerykańskiej, jako jeden z nielicznych autorów opowieści grozy jest omawiany w szkołach wyższych.