Zapowiedzi książkowe na 2012 rok

5 stycznia 2012 | Książki, Mitologia Cthulhu, Opowiadanie, Patronat, Tłumaczenia, Wydawnictwo Dobre Historie | 0 comments | Autor:

Poniżej prezentujemy Cthulhowe zapowiedzi książkowe u nas i w USA na rok 2012, w którym przypada 75. rocznica śmierci H. P. Lovecrafta. Nowości będzie mnóstwo, również w naszym kraju, także myślimy, że rocznica zostanie należycie uczczona :). Warto dodać, że są to pozycje, o których wydaniu wiadomo już teraz, a zobaczymy co przyniesie dalsza część roku.

Polska

 • 31 stycznia – Konstrukt #1, Wydawnictwo Czarna Materia. Jakub Kiyuc wraca ze swoim projektem w nowej odsłonie, o której wspominał w ostatnim numerze zeszytowego Konstruktu. Tym razem będzie więcej nawiązań do Lovecrafta i grozy literackiej. Jak sam pisze:

Pierwszy cyfrowy Konstrukt zostanie udostępniony na licencji CC w formacie pdf na stronie Wydawnictwa Czarna Materia w dziale Czytelnia 31 stycznia 2012 roku. Komiks będzie można pobrać nieodpłatnie. Drugi numer komiksu będzie dostępny 29 lutego. Kolejne części będą publikowane w odstępach trzydziestodniowych.
Czarna Materia pragnie zaprosić do współpracy wszystkich, którzy chcą promować swoją działalność na łamach cyfrowej zeszytówki.  Zapraszamy do współpracy!

 • luty/marzec – Cienie spoza czasu, Wydawnictwo Dobre Historie. Antologia opowieści utrzymanych w konwencji Mitów Cthulhu, w której znajdą się teksty Gra­hama Master­tona, Ram­seya Camp­bella, Morta Castle’a, Kima New­mana, Briana Lum­leya, Edwarda Lee, Briana Sta­ble­forda czy Guya N. Smitha. Przypominamy, że do końca stycznia trwa konkurs, w którym wygrać można miejsce dla swojego tekstu w tej antologii.

 • I kwartał – zbiór esejów i listów Lovecrafta (tom I), Wydawnictwo SQN. Po raz pierwszy w Polsce – polska edycja pierwszego tomu najbardziej znanych i najciekawszych listów i esejów H. P. Lovecrafta, tej części dorobku mistrza grozy, która pozostaje niesłusznie ignorowana. W tym miejscu można zapoznać się z jej spisem treści.
 • I kwartał – Cthulhu by Gaslight, Wydawnictwo Galmadrin. Pierwszy po latach świeży dodatek do gry Zew Cthulhu RPG w polskiej wersji.
 • marzec – Przypadek Charlesa Dextera Warda, Wydawnictwo C&T. Sami jesteśmy zaskoczeni, ale okazuje się, że maleńka oficyna C&T z Torunia, która ma już na koncie wznowienie słynnego zbioru Zew Cthulhu z 1983 roku, a także książki takich twórców jak Algernon Blackwood i Arthur Machen, ma zamiar wydać w zupełnie nowym, lepszym przekładzie słynną powieść HPL-a. W dalszych planach jest również W górach szaleństwa, ale na razie nie ma nic pewnego w tej sprawie.

USA

Jeśli chodzi o ten kraj i język angielski, o wszystkim usłyszeć można m.in. we wpisie na wideoblogu sporządzonym przez S. T. Joshiego i Jasona V Brocka. Poniżej zaś zamieszczamy krótkie streszczenie tych spośród wymienionych przez nich pozycji, które fana Lovecrafta zainteresują najbardziej (dodawszy 2 niewspomniane pozycje):

 • Wznowienie The Annotated Supernatural Horror in Literature – wersji z przypisami, komentarzami i obszerną bibliografią eseju Nadnaturalny horror w literaturze.
 • Pełne wydanie listów wymienionych między Clarkiem Ashtonem Smithem i H. P. Lovecraftem.
 • Dissecting Cthulhu – zbiór najlepszych esejów analizujących Mitologię Cthulhu (już można kupić!).
 • W ciągu roku mają się pojawić trzy antologie z Lovecraftiańską grozą, zatytułowane Black Wings (odpowiednio: I, II, III). Co ciekawe, do trzeciej odsłony można jeszcze nadsyłać swoje teksty (na adres stj_malpka_stjoshi.org)! Także jeśli ktoś z Was czuje się na siłach w angielskim i straszeniu – zachęcamy! Na razie zapełniona jest 1/3 zbioru.
 • Zapowiedziane są również dwie inne antologie Cthulhowe – Mountains of Madness (teksty nawiązujące do powieści W górach szaleństwa) oraz The Madness of Cthulhu (nieco ogólniejsza antologia). Będą w nich głównie (jeśli nie wyłącznie) zaproszeni autorzy, niemniej S. T. Joshi nie wyklucza, że nie zainteresuje się którymś z nadesłanych tekstów.
 • Nie jest to może stricte Lovecraftowska rzecz, ale nie można o niej nie wspomnieć – do końca stycznia S. T. Joshi powinien ukończyć opasłą, dwutomową historię opowieści niesamowitej, która nosić będzie tytuł Unutterable Horror. Rzecz naprawdę godna uwagi i obejmująca historię horroru od Gilgamesza po XXI wiek!
 • Będzie też zbiór esejów Stevena J. Maricondy, innego wybitnego badacza Lovecrafta.
 • I na koniec: kolejna antologia opowieści Cthulhowych – A Mountain Walked.

Jest zatem na co czekać!